Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Nancy Drew kitapları ve kadın dedektiflerin yükselişi

nancy drew kitapları

Her fırsatta söylemeye devam edeceğim çünkü bu yıl bundan kaçış yok: Kitaplık Kedisi sayesinde 2019 kadın yılı oldu. Seçim yaparken “Bir çocuk kitabı” maddesinde gözüme rafımdaki Nancy Drew kitapları ilişti. Hepsini olmasa da pek çoğunu küçükken okumuştum. Şimdi de hangi sahafta bir kitabını görsem alıyorum hemen. “Oooo piti piti” yaparak The Bungalow Mystery’yi seçtim ve bitirdikten sonra kutladım kendimi çünkü gerçekten özlemişim!

Nancy Drew, okurla 1930 yılında buluşmuş. Karakterin yaratıcısı olan yayıncı Edward Stratemeyer, Nancy’yi Hardy Boys serisinin kızlara hitap eden bir versiyonu olarak oluşturuyor. Pek çok kişinin bildiğinin aksine, yazarın ismi olarak kullanılan Carolyn Keene aslında bir rumuz: Nancy Drew kitapları, birden fazla hayalet yazar tarafından yazılmış. Bunlardan ilki olan Mildred Wirt Benson, The Secret of the Old Clock isimli ilk kitap ile yayınevine büyük başarı getirmiş. Benson aynı yıl, henüz 24 yaşındayken üç Nancy Drew kitabı daha yazmış. Kesin bilgi olmamakla birlikte diğer Nancy Drew’nun diğer hayalet yazarlarının da kadın olduğu söyleniyor.

Erkeklerin arasından sıyrılan genç bir kız

nancy drew kitapları mildred wirt benson
Mildred Wirt Benson

Edebiyattaki ve genel olarak popüler kültürdeki dedektiflere baktığınızda akla ilk gelenler kendileri de, onları oluşturanlar da erkek olan Sherlock Holmes (yazar Arthur Conan Doyle) ve Inspector Bucket (yazar Charles Dickens) isimler. Bunların arasından sıyrılan bir Agatha Christie ve Miss Marple var. Bu erkek dedektifleri de seviyoruz tabii ama özellikle ilk yayınlandığı döneme bakıldığında Nancy Drew kitapları ile yakalanan başarı oldukça önemli bence.

1930’lar Amerika’nın büyük bunalımla başa çıkmaya çalıştığı, caz müzikle birlikte blues’un, gospel’in ve folk müziğin yükseldiği bir dönem. Bunalıma rağmen Hollywood’un yükselişine de şaşırmamak gerek: insanlar kendilerini iyi hissetmenin yollarını arıyordur tabii. Tüm bunlara rağmen tabii kadınların toplumdaki yeri de hepimizin bildiği gibi… İşte böyle bir curcunada Nancy Drew gibi genç, akıllı bir dedektifin kitleler tarafından sevilmesi çok sevindirici bir şey.

nancy drew kitapları the bungalow mystery

Nancy Drew kitapları, kızlara her şeyi yapabileceklerini gösteriyor

Babası avukat olan Nancy, dedektiflik işlerine önce ona yardım ederek başlıyor ve sonrasında kendi vakaları da oluyor. Seri boyunca 16-18 yaşları arasındaki yıllarına tanık olduğumuz Nancy kurnaz, akıllı, kibar, iyi kalpli ve özgürlüğüne düşkün bir kız. En iyi  yanlarından biri de seri boyunca, yani büyüdükçe değişmesi ve gelişmesi. Nancy dedektifliğin yanı sıra amatör bir arkeolog ve ressam. Çok iyi yemek yapabiliyor, tüple dalabiliyor, the Bungalow Mystery’de de gördüğümüz gibi tekne kullanabiliyor, step dansı yapabiliyor ve hatta mors kodu öğrenmeye çalışıyor. Okuyan kız çocuklarına “ne isterseniz başarabilirsiniz” mesajını veriyor yani. Kalpkalpkalp.

Tabii tüm bunları yaparken 1930’ların “ideal kadın” modeline de uygun bir şekilde yapıyor. Toplum ve kadının toplumun gözündeki şekli değiştikçe Nancy da bu değişime ayak uyduruyor. Nancy’nin en sevdiğim yanı, “aptal sarışın” olarak değil de, “saçıma fön de çekerim, makyajımı da yaparım ama sadece bunlardan ibaret değilim” havası. Kadınların sadece yemek yapıp çocuklara bakan, tüm bunları yaparken de Barbie gibi görünmesinin beklendiği bir dönemde bence gerçekten çok ama çok büyük bir adım bu. Edward Stratemeyer da bunun farkına vardığı için gerçekten ileri görüşlü, kitlesini iyi tanıyan bir adammış: Hardy Boys’u okuyan çok fazla kız olduğunu fark edince harekete geçmiş Nancy Drew kitapları için.

“Kickass” kadın karakterler

Evet, başta da dediğim gibi Nancy Drew kitapları bugün severek izlediğimiz, okuduğumuz kadın dedektif karakterlerine de önayak oldu diye düşünüyorum. Tam “dedektif” dedektif olmasalar da bir şekilde dedektiflik yapan, The Bungalow Mystery kitabını okurken aklımdan geçen isimleri şöyle bir derledim.

Veronica Mars (Veronica Mars dizisi)

Lisbeth Salander (Stieg Larsson’ın Millenium trilojisi)

Chloe Decker (Lucifer dizisi)

Temperance Brennan (Kathy Reichs kitapları ve kitaplardan uyarlanan Bones dizisi)

Dana Scully (The X-Files dizisi)

Bence özellikle genç kızlara Nancy Drew kitapları okutun. Şimdiki Genç Yetişkin kitaplarından da iyi olanlar var ama hala ve hala “grrlpower” olayının eskiden, özellikle de 90’larda çok daha iyi ele alındığını düşünüyorum. Ve Nancy Drew kitapları arasından seçtiğim The Bungalow Mystery ile Kitaplık Kedisi 2019 Reading Challenge‘ın 13’üncü maddesini tamamlamış bulunuyorum.