Menu
Genel

Ne okuduğunuz kimsenin umrunda değil!

10booksmeme

Bildiğiniz gibi bir süredir Facebook’ta bir tag’leme olayı dönüyor. Hayatınızı, sizi bir şekilde etkileyen, yönlendiren (ki “influence” kelimesi kullanılmış; bu önemli bir ayrıntı) 10 kitabı sıralıyor, 10 arkadaşınızı tag’liyorsunuz. Bu tarz ‘meme’ler farklı şeyler için yapıldığında bu kadar ses çıkmıyor ama her nedense işin ucunda kitap varsa böyle eğlenceli, birbirimizden tavsiye almaya, yeni yazarlar, kitaplar keşfetmeye yol açacak bir olayı evirip, çevirip saçmalık olarak, bizi de kendini olduğundan farklı gösteren insanlar gibi göstermeye çalışıyorlar. Bunu yapan kişi Huffington Post gibi farklı, geniş kitlelere erişen bir mecrada yazan Alexis Kleinman; Huffington Post‘un teknoloji editörü. Söz konusu yazısının başlığı ise “Facebook’ta En Sevdiğiniz Kitapların Hangileri Olduğu Hakkında Yalan Söylemeyi Bırakın.” Bunu yaparken üniversitede İngilizce okumasından güç almış gibi duruyor kendisi. Özetle, klasiklerden, zor sayılan kitaplardan biri veya daha fazlasını listeyen herkese yalancı demiş. Halbuki İngilizce eğitimi kendi dilini anlama yetisini geliştirmemiş Kleinman‘ın. Neden derseniz, meme’de “favori kitaplarınızı listeleyin” demiyor ki… Sizi influence eden kitapları listeleyin diyor. Kleinman‘ın yazısını okuduğumda sinirlendim ama carlayıp geçtim.

Dün ise gördüm ki çok sevdiğim sitelerden BOOK RIOT‘taki Susie Rodarme benden daha geniş bir kitleye carlamış. O da özetle “ne okursanız okuyun, kime ne yahu!” demeye getirmiş. Kime ne hakkaten yahu! Herkesin okuma amacı farklı bir kere: kimisi yalnızca plajda vakit geçerken oyalanacak bir şeyi olsun diye “çok satanlar” listesinden kapar bir kitap gider tatile; kimi bir kitabın yüzyıllar boyunca nasıl bu kadar popüler kalabildiğini merak eder, onları okur sırayla; kimi, yazıları okumaya üşenir, macera sever, çizgi roman okur; kimi öğrenmek odaklı bir şekilde farklı dergileri, internet yazılarını, vs. okur… Mesela benim şu anda Zadie Smith‘e sarmış olmam, ne yazdıysa okumaya odaklanmam kimin umurunda? HİÇ KİMSENİN. Okumak, yalnız yapılan bir şeydir arkadaşlar. Sonrasında toplanıp hakkında konuşacak birini bulacak kadar şanslı olanlar bile okuma kısmını tek başlarına yapıyorlar. Kitapla sizin aranızda bir şey yani. Bırakın kim ne derse desin!

Bu arada bu 10 kitabı neden seçtiğime dair bir yazı da hazırlıyorum. Belki o da ‘snob’lara yardımcı olur da insanları genellemekten, “Edebiyat okudum ben, en iyi ben bilirim” demekten utandırır.

]]>