Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Neil Gaiman dolma kalemler hakkında konuşuyor!

neil gaiman dolma kalemler

Sürekli bir yerlere, bir şeye yetişmeye çalışarak yaşıyoruz hayatı… Yazıyla haberleşirken de aynı şekilde. Artık pek mektup yazan olmadığı gibi el yazısıyla not tutan bile yok; toplantılarda bile çoğu ya tabletlerinde ya telefonlarında ya da bilgisayarlarında not tutuyor. Bense halen inatla elle yazıyorum pek çok şeyi. Sevdiğim yazarların da el yazısını tercih ettiğini görünce seviniyorum tabii. Hele ki Neil Gaiman dolma kalemler hakkında konuşunca kendimden geçtim!

Yazarı takip edenler aşağıdakine benzer paylaşımlarını görmüşlerdir. Hatta pek çok röportajında kitaplarının ilk taslağını dolma kalemle yazdığını söylediğine de denk gelmişlerdir. Geçtiğimiz yıl yazar, girişimci, podcast yayıncısı Tim Ferriss’s verdiği röportajda ise bu konularda daha ayrıntılı konuşmuş. Mesela, ilk zamanlarda Moleskine defterlere yazarken daha sonra kağıt kalitesi düştüğü için (ki bu konuda haklı) Leuchtturm defterlere geçiş yapmış.

İzlemek isteyenler için aşağıya videoyu bırakacağım ama bir buçuk saati geçen bir video olduğunu da baştan söyleyeyim. Zamanı olmayanlar, vs. için de bazı ayrıntılarını aşağıda özetledim sizin için.

neil gaiman dolma kalemler yazı yazarken

Neil Gaiman dolma kalemler sohbeti

Neil Gaiman dolma kalemler ile ilgili olarak 1,5 saatten fazla bir süre konuşmuş ama bana sorarsanız az bile konuşmuş! Bu sohbetten sizin için çıkardığım notlar şöyle:

  • Yukarıda da belirttiğim gibi Neil Gaiman dolma kalemler ile yazıyor romanlarının ilk taslağını. Sonrasında bilgisayara geçirirken ise bir yandan düzenleme yapıyor ve böylece ikinci taslak bilgisayarda ortaya çıkmış oluyor.
  • Roman yazarken genelde yanında farklı renkte mürekkebe sahip, iki farklı dolma kalem taşıyor. Renk farkı sayesinde ne zaman ne kadar yazdığını görebiliyor.
  • “Hiç dolma kalem kullanmadım” diyenlere LAMY öneriyor (özellikle LAMY Safari). Röportaj sırasında cebinden çıkardığı dolma kalemler ise Pilot Namiki ve Pilot Falcon.
  • Kitaplarını imzalarken ise Pilot 823 kullanıyor.
  • Twitter’ını takip edenler belki hatırlarlar: bir keresinde imza etkinliği sonrasında eline buz koymak zorunda kalmıştı. O etkinlikte de Pilot 823 kalemini kullanarak yaklaşık 1,5 milyon imza atmış. Peki Neil Gaiman dolma kalem sever de çocuğu sevmez mi? Minik oğlu Woodstock’taki evlerinde ortalıkta bulduğu kalemi dökme demirden yapılmış şömineye sokuvermiş. 1913’lerden kalma bu şömineden kalemi çıkarmanın tek yolu yıkım olduğu için kalem halen tıkıştırıldığı yerde duruyormuş.
  • Kendisi yerine uluslararası kontratlara imza atma hakkını verdiği temsilcisine de dolma kalem hediye etmiş. Birlikte The New York Fountain Pen Hospital’a gitmişler ve ona güzel bir Visconti seçmiş (ne şanslı kadın allahım!)

Bu arada Neil Gaiman dolma kalemler hakkında konuşmuyor sadece röportajda. Kitap muhabbeti de var tabii ki! Önceki röportajlarına hakimseniz çok yeni bilgiler yok içinde ama Neil Gaiman’ı dinlemeyi seviyorsanız mutlaka izleyin derim. İşte o video:

Kaynak: The Tim Ferriss Show