Menu
Film/TV / Kitap Yorumu / Kitaptan Filme

Nora Ephron kitapları denince ilk akla gelenlerden: Heartburn

Filmlerini ve makalelerini çok sevdiğim, geçtiğimiz yıl okuduğum Yaşlanıyor Muyum Ne? isimli kitabıyla bana boynumu sorgulatan (kitabın orijinal isminin çevirisi ‘boynum hakkında kötü hissediyorum’ oluyor) ama sonunda takmama kadarı aldıran rahmetli Nora Ephron gerçekten de farklı nesillerden kadınlara ilham veren bir isim. Bunun başlangıcı da sayılabilecek, Nora Ephron kitapları denince ilk akla gelenlerden biri de Heartburn, yani ‘mide yanması.’ Hani bazen başınıza öyle şeyler gelir ki mideniz yanıp, o yangın göğsünüzü dele dele boğazınızdan yukarıya çıkmaya çalışır ya? Odak noktasında o hissin olduğu bir kitap işte bu.

Kitabı okuduktan sonra da şaşırarak fark ettim ki hemen hemen tüm filmlerini izlemiş olmama rağmen Heartburn’ün 1986 yılında çıkan, başrollerini Meryl Streep ve Jack Nicholson’ın paylaştığı ve senaryosunu da Nora Ephron’un kendisinin yazdığı aynı isimli filmi izlememişim. Okuduktan sonra oturup onu da izledim tabii. Kitap çok günlük gibi olduğu için mi, bilmiyorum, oyuncular şahane olmasına rağmen kitap kadar sevemedim ben filmini. Okurken birinin kafasının içine girip, onun kendi kendine konuşmasını, kendiyle tartışmasını, yüksek sesle ama içinden düşünmesini dinliyorsunuz. Heartburn de böyle bir kitap. Her ne kadar senaryoyu kitabın yazarı yazmış olsa da bu da filmde tam geçmiyor tabii karşıya.

Nora Ephron kitapları içinden bir mide yangını

nora ephron kitapları heartburn kitap kapak

Nora Ephron kitapları kadar filmlerinde de kendi hayatından kesitleri yazan bir kadın olarak biliniyor. Bunun için hala bile hem seviliyor hem de çok eleştiriliyor. Özellikle son zamanlarda pek çok tanıdığımın kurgu yerine kurgu dışı kitaplar okumayı tercih etmeye başlamasıyla ben de bir sorguladım tabii kararlarımı. Sonunda da kurgudan vazgeçemeyeceğime karar verdim. Nedeni de önceden de belirttiğim gibi şu: ‘kurgu’ maskesini taktığınız anda tüm gözler sizin değil, yarattığınız karakterin üstünde olduğu için özellikle ne hissettiğinizi daha gerçekçi bir şekilde yazabiliyorsunuz. Okuduğum kurgu kitaplarda da hissediyorum bunu hala. Hissedemediğim kitapları da sevemiyorum zaten.

Nora Ephron ise bu konuda biraz daha değişik; o zaten kendini anlatmayı, gözlerin üstünde olmasını seven bir kadın. O yüzden bu kitabının otobiyografik olduğuna dair iddialara da karşı çıkmamış zaten. Eleştirenlerin çoğu da biraz “zengin kadın problemleri” olmasından rahatsız yine gördüğüm kadarıyla. “Zengin insanların ne derdi var?” veya “Zayıf bir kız işte onun ne derdi vardır ki?” gibi yorumlarda hiçbir zaman bulunmadığım için yine hislere odaklandım okurken: herkesin derdi vardır, arkadaşlar, ve herkesin derdi de kendisi için kocamandır. Bunu unutmayalım!

Nora Ephron kitapları ve makaleleri de hepimizin kendinden bir şeyler bulacağı metinler. Heartburn’de mesela hamileyken kocası tarafından aldatıldığını öğrenen ve bununla birlikte evliliğinin yanı sıra hayatını da sorgulamaya başlayan bir kadının hikayesini okuyacaksınız. Bu, henüz başıma gelen bir şey değil, geleceği de kesin değil. Ama yazarın ortaya koyduğu da sadece bu değil. Eminim siz de hayatınızın bir noktasında sevginize karşılık bulamamış, bulsanız da bir süre sonra onu kaybetmiş ve kimse sizi sevmiyor gibi hissetmişsinizdir. Mesela, ben Ephron’un diğer kitabını okurken hayatımda biri vardı, bir yerlere gidiyor gibiydik ama şu anda yok. Heartburn’ün alt metinlerinde de bunlar yatıyor ve ana karakterin bu durumun içinden nasıl çıkmaya çalıştığına tanık oluyorsunuz.

nora ephron meryl streep heartburn filmi
Nora Ephron ve Meryl Streep

Heartburn’ü çok mu sevdim? Hayır. Dönüp tekrar tekrar okuyacağım bir kitap mı olacak? Hayır. Ama Nora Ephron’un nerelerden başlayıp o çok sevdiğim filmlere nasıl geldiğini düşünmek güzel oldu. Ve tabii yine bu yazının peşine Mesajınız Var ve Harry Sally ile Tanışınca izleyesim geliyor! Her ikisi de sonbahar temasına uygun olduğundan tekrar izleyebilirim bence valla. Bu kitabın filminin tanıtımını da aşağıya bırakıyorum; merak eden vardır belki (tamamı da YouTube’da var bu arada):

Nora Ephron kitapları ile ilgili bu yazı da ilginizi çekebilir: Nora Ephron ve ihtiyar boyun sorunsalı