Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Okuma listesi çok uzun olanlar için ayıklama önerileri

okuma listesi kitaplar

1. Listeyi küçültün

Siz de benim gibiyseniz seneler önce heyecanla, koşa koşa aldığınız ancak bir türlü okuyamadığınız kitaplardan oluşan bir kitap listesi vardır kesin. Böyle durumlarda yapmamız gereken şuymuş: hepsini bir yere dizip, karşılarına geçip, derin derin bakarak “Ne tür bir okur olmak istiyorum?” “Edebi önceliklerim neler? Mesela, klasikleri bitirmek mi, son çıkanları silip süpürmek mi?” gibi sorular sormak. “O zaman merak etmiştim ama şimdi çekici gelmedi” dediklerinizi ayırın, ona buna verin, yok edin mesela. Yapılabilite puanı: 8.5 (çünkü son kısmı yaptım; hiç okumayacağımı hissettiklerimi ve bir kez okuyup, bir daha okumam dediklerimi sağa sola veriyorum sürekli.)

2. Şimdi büyütün

Okuma listesi küçülen her kitap kurdunun ilk tepkisi bir kenarda hüngür hüngür ağlamak olabilir. İşte bu nedenle küçülttüğümüz gibi tekrar büyütmek de lazım listeyi! Ama cidden ve cidden okumak istediklerimiz, okumamız gerekenlerle… Mesela, en sevdiğimiz yazarın yeni kitabı mı çıkmış? Hemen alıyoruz! (Bunu da yeni yaptım bu arada; seven varsa A.M. Homes’un yeni kitabı çıktı). Men Booker veya Nobel kazananlarını okuma hedefimiz varsa eksikleri hemen tamamlıyoruz. Bunu yaparken de, tekrar söylüyorum, gerçekten okuyacaklarımızı seçmeye dikkat ediyoruz. Yapılabilite oranı: 5

3. Okuma listesi düzenleme

Şimdi topladıklarımızı ayrı bir yere diziyoruz. Mesela, onlara ayrı bir raf ayırabilirsiniz yeriniz varsa (benim yok). Burada önemli olan, gözünüzün diğer raflara kaymasını engelleyerek, yeni hazırladığınız gruba odaklanmak.

Yapılabilite oranı: 1 (dürüst oluyorum en azından; benim gözüm her gördüğüm kitaba kayar!)

4. Tarih sırası yapın

Önce yeni aldıklarınızdan mı, yoksa uzun zamandır bekleyenlerden mi başlayacağınıza karar verin. Listeye ilk eklenenden başlamayı tavsiye edenler çok var ancak dilerseniz türe, uzunluğa, kitap veya yazar ismine göre alfabetik sırayla, nasıl isterseniz sıralama yapın; kim karışır yahu! Sıraya sadık kalmak, listeye sadık kalmak kadar mantıklı geliyor ama uygulama kısmı nasıl olur bilemedim.

Yapılabilite oranı: 3

5. Çeşit önemli

Listenizde farklı türlerin, farklı yazarların yer almasına dikkat edin ki hemen sıkılmayın. Bazı seriler, mesela, yedi kitap peş peşe bir hafta bitirilecek şekilde okunabilirken, bazı serilerin ikinci kitabı cehennem azabı gibi gelebiliyor, değil mi? İşte, bayıp isyan etmemek için çeşit önemli. Yeni çıkan kitaplardan ekleme yaparken de yine bunu da göz önünde bulundurarak dikkatli davranmak lazım.

Yapılabilite oranı: 7

6. Tekrar baştan

Tüm bunları bir kere yapıp kurtulmak yok gördüğüm kadarıyla. Okuma listesi büyüdükçe başa dönüp, tüm bunları göz önünde bulundurarak yeni baştan başlamak gerekiyor.

Yapılabilite oranı: 4

Siz neyi, ne zaman okuyacağınızı nasıl belirliyorsunuz? Okuma listenizde kaç kitap var? Ben saymaya bile korkuyorum şahsen!

2 Comments

 • okurix
  9 Ekim 2020 at 16:37

  Benim için en büyük sorun listeye uymak. 🙂 Kendimi kısıtlanmış hissediyorum malesef. Bunun yerine her ay kendimi zorunlu tuttuğum 2-3 kitap haricinde serbest bıraktım. 🙂

  Reply
  • Simay Yıldız
   10 Ekim 2020 at 12:47

   Seni çok iyi anlıyorum! Ben bu yıl listelere tamamen boş verdim kendime ek stres yaratmamak için. O an gönlümden ne geçerse, gözüme ne takılırsa onu okuyorum.

   Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.