Menu
Kitap Yorumu

Ölü Gömme Törenleri – Hannah Kent

İzlanda aşkımı duymayan kalmamıştır sanırım şimdiye kadar… Her ne kadar henüz gidip görememiş olsam da elbet bir gün başaracağım bunu ve bu sürekli kültürünü, yemeklerini, sanatını kurcaladığımdan yüksek ihtimalle deli gibi oradan oraya koşturur bir halde olacağım. Ölü Gömme Törenleri‘nde (Burial Rites) karşıma çıkanlara ise hiçbir şekilde rastlama imkanım olduğunu sanmıyorum: Ölü Gömme Törenleri, 1829’da gerçekleşen, İzlanda’nın son halka açık idam törenini ele alıyor. İzlanda’da hapishane olmadığı için, ölüme mahkum edilen Agnes, söz konusu gün gelene kadar hayatlarını izleme fırsatını yakaladığımız bir ailenin yanında kalıyor.

ölü gömme törenleri

Yazar Hannah Kent, Avustralyalı bir kızımız ancak kendisi bir süre İzlanda’da yaşamış (ki bunu çok ama çok kıskandım!). Agnes’in hikayesine de orada rastlamış. Her ne kadar gerçek bir hikayeden esinlenmiş olsa da Ölü Gömme Törenleri kurgusal bir kitap tabii. Bu bence onu daha da ilginç kılıyor çünkü Kent, çılgınlar gibi araştırma yapmasına rağmen “bakın ben bunu çok araştırdım” dercesine bilgiye boğmuyor insanı; araya kendi hayal gücünü de başarılı bir şekilde katıyor.

burial-rites

Agnes, kitabın geçtiği zamanlarda “cinayetle ortalığı karıştıran bir cadı” olarak görülüyor halkın gözünde. Anges’in kendi hikayesini, ölümü öncesinde ona danışmanlık etmekle görevlendirilen Peder Toti’ye anlattıkları üzerinden öğreniyoruz. Ölü Gömme Törenleri, özünde soğuk ve zor bir konuyu ele alırken İzlanda’nın soğuğu da buna eklenince bir yandan üşüyor, bir yandan biraz ürküyor, diğer yandan da merak ederek okuyorsunuz kitabı.

Agnes’in idam gününe kadar yaşayacağı çiftliği, çiftlikte yaşayan aileyi yakından tanıyoruz. Kuzey Kutbu güneşinin kemiklerimizi ısıttığını hissediyorsunuz; kağıt kadar ince rüzgarlar, karla birlikte yüzünüzü yakıyor adeta. Hatta kitabı okuyan bir arkadaşım bir yerden sonra asıl konu yerine bu insanların o soğuklarda nasıl hayatta kalabildiklerini merak etmeye başladığını söyledi. İşte, tasvirlerindeki ayrıntıları bütün bu hisleri uyandırıyor Hannah Kent’in…

Burial-Rites-main-850x455

Kent, Ölü Gömme Törenleri‘nde İzlanda’nın meşhur saga’larından da alıntılar yapmış. Bunları uzun zamandır okumak istiyordum zaten ve açıkçası şu anda daha bir meraklanmış durumdayım.

Sonuç olarak, Ölü Gömme Törenleri‘ni bunun yazarın ilk romanı olduğunu unutmadan okumanızı tavsiye ederim. Özellikle farklı karakterler arasında gidip gelen bakış açıları bazen kafa karıştırıyor ve yorucu olabiliyor ancak bu, hikayenin büyüsünün bozulmasına neden olmuyor. 19’uncu yüzyıl benim gözümde zaten başlı başına büyülü bir zaman ve buna İzlanda gibi büyülü bir mekan da eklenince gerçekten inanılmaz bir yolculuk sizi bekliyor!

★★★★

*Ölü Gömme Törenleri, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Avustralya’ya eklendi.

]]>