Menu
Kitap Yorumu

Ölüm İlanı Yazarı

Ann Hood, ismini sağda-solda gördüğüm, bu gördüklerimi okumadan geçemediğim için kitaplarını yazarken gerçek tarihi referanslara dayandığını bildiğim bir yazar. Tanışmamız ise Ölüm İlanı Yazarı ile oldu: arkasını bile okumadan, sırf ismi çekici geldiği için seçtiğim bir kitap. Tarihi romanları da (tamamen aşk odaklı olmayanları) severim tabii ve Ölüm İlanı Yazarı da kendini hem merak ettirerek, hem okuru üzerek, hem heyecanlandırarak okutanlardan.

48c6e2ff39582a9681218fa7b98b18c2

Romanın iki baş karakteri var: Claire ve Vivien. İkisinin hayatını, üzüntülerini, ne aradıklarını ayrı ayrı, ayrıntılı bir şekilde görüyoruz. Ancak kafada sürekli gezen soru şu: Claire, 1960’larda yaşıyor; Vivien’in hikayesi ise 1919’larda geçiyor— bu kadınların yolu bir şekilde kesişecek ama nerede?! İşte sırf bu sorunun yanıtını alabilmek için bile haldır huldur okuyorsunuz kitabı ve Ann Hood, sonuna kadar bu gizemi açıklığa kavuşturmamakta direniyor.

Aile bağlarının, insan ilişkilerinin sorgulandığı kitapları her zaman sevmişimdir. Ölüm İlanı Yazarı da böyle bir kitaptı. Diğer yandan o zamanki günlerden şurada burada minik alıntılar olması da hoşuma gitti; telgraf göndermek için Western Union’a gitmelere gerekmesi mesela. Ölüm İlanı Yazarı olan Vivien’in ölen kişilerin yakınlarıyla ilişkilerini ilgiyle okudum. Sonradan da bugünkü ölüm ilanlarının çok basit ve özensiz yazıldığını farkederek üzüldüm. Her na kadar yüzyıllar değişse de insanların dertlerinin, mutluluklarının pek de değişmediğini yine gördüm. Bu da iyi bir şey mi, kötü bir şey mi onu bilemiyorum gerçi. Demem şudur ki, sizi yormayacak, merakta bırakacak bir maceraya atılmak istiyorsanız, Ölüm İlanı Yazarı tam size göre! 13707579

Tanıtım Yazısı: 

Ölüm İlanı Yazarı, farklı kuşaktan iki kadının, beklenmedik bir şekilde kesişen yazgılarını anlatıyor. Örnek eş rolünden, benimsemeye zorlandığı ev kadınlığının yavan dünyasından bunalan Claire, zamanla evlilik dışı bir ilişkiye sürüklenir. Gelgelelim hamile kalması ve gerçeklerin ortaya çıkmasıyla çöküntünün eşiğine gelen Claire, sevdiği adam ile kocası arasında, hayati bir seçim yapmaya zorlanacaktır. 

O tarihten yaklaşık yarım asır önce, kadınların özgürleşmeye başladığı, kendi hayatlarında söz sahibi olmak için mücadele verdiği bir dönemde uçarı, hayat dolu, kabına sığmayan Vivien, âşık olduğu adamı talihsiz bir kaza sonucu kaybeder. Derin bir kederle sarsılan Vivien, ölenlerin yakınları için gazetelere şiirsel ilanlar yazmayı iş edinerek teselli bulmaya çalışır. 

Toplumun dayattığı kalıplara sığmakta zorlanan, isteseler de sıradanlığı seçemeyen Claire ve Vivien; biri genç bir anne, diğeriyse yaşı ilerlemiş ve çok şey yaşamış bir kadın olarak karşılaşacak ve özellikle Claire’in hayatı, geri dönülmezcesine değişecektir. 

Evlilik kurumu, aile bağları, kayıplar, doğumlar ve önü alınamayan tutkular… Ölüm İlanı Yazarı, tarihin farklı dönemlerinde yaşamış iki kadının aşklarını, acılarını ve karşılaştıkları zorlukları incelikle işleyen, “bir hayatı hayat yapan” meseleler üzerine, sarsıcı ve alabildiğine sürükleyici bir roman.

Buradan satın alın; Ann Hood – Ölüm İlanı Yazarı Bu kitapla ne içilir: Sütlü çay Bu kitapla ne dinlenir: Brenda Lee – I’m Sorry

★★★ Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.]]>