Menu
Kitap Yorumu

Otherworld : Jason Segel kitap yazmış dediler, geldim!

otherworld kitap jason segel zimlicious kitap blogu

Jason Segel, önce SLC Punk ve hemen sonrasında Freaks and Geeks günlerinden beri çok sevdiğim ve takip etmeye çalıştığım aktörlerden biri. Hatta hem senaryosunu yazıp hem de başrolünde oynadığı Forgetting Sarah Marshall (Aşkzede) en sevdiğim romantik komedilerden biri. Her izlediğimde de keşke filmde ismi ve bir-iki şarkısı geçen Drakula Müzikali’ni gerçekten yapsa da izlesek diyorum! Ama şu an konumuz bunlar değil, tabii ki. Konumuz, Otherworld isimli, ülkemizde DEX Yayınlarından çıkan, Kirsten Miller ile birlikte yazdığı romanı.

Hep söylüyorum, ne yazık ki kitaplar söz konusu olduğunda günlük, aylık, hatta yıllık listeler yapmak bile benim bir işime yaramıyor. Sevdiğim bir yazar veya şair veya müzisyen veya oyuncu bir kitap öneriyor; onu merak edip saldırıyorum. Okuduğum kitabın içinde başka bir kitabın ismi geçiyor; meraklı bir şekilde ona atlıyorum. Zevkine ve benim zevkimi bildiğine güvendiğim bir arkadaşım “bunu mutlaka oku” diyor, ona atlıyorum. Biraz oradan oraya savruluyorum yani. İşte bu nedenle Otherworld serisinin ilk kitabını okumam da yayınlanmasından yaklaşık üç yıl sonra oldu ama sonunda oldu. Canım Jason. Bakın, yine konudan saptım; Otherworld kitabına geri dönüyorum…

Otherworld: Hayat oyun, oyunlar hayat olabilir mi?

Baştan şunu söyleyeyim: Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Makine Öğrenimi gibi konular beni heyecanlandırdığı kadar korkutuyor da. Bir yandan pek çok konuda sorunlara çare bulma kapasitelerini düşünüp, inanılmaz seviniyorum. Diğer yandan ise yanlış kişi ve kurumların eline geçmeleri durumunda ne kadar kötü şeyler olabileceğini. Otherworld kitabını okurken de hikâyenin arka tarafında hep bu düşünceler dönüyordu.

Daha tanıtım yazısından bir şeylerin çok ama çok yanlış gideceği belliydi:

Yepyeni bir dünya bu. Bir monitörle ya da kontrol tuşlarıyla kısıtlanmadığın bir dünya. Yalnızca görmek ya da duymakla kalmadığın; dokunduğun, kokladığın, tat aldığın bir gerçeklik… Uyulacak yasalar ya da itaat etmek zorunda bırakıldığın kurallar olmaksızın, tüm arzularını yaşayabileceğin mükemmel bir hayat…

How I Met Your Mother dizisinin başarılı aktörü Jason Segel ve Kirsten Miller’den gerçek ile sanal dünyanın yer değiştirdiği, -bir- Şirket ’in komplosuna tutsak edilen bedenlerin gerçeği aradığı bir roman. Bağımlısı olacak, hiç bitmesin isteyeceksin.

Geleceğe adım atmaya, bedenini geride bırakmaya hazır mısın?

 Gerçekliğin öldüğü yere, Otherworld’e hoş geldin!

otherworld kitap kapak jason segel zimlicious kitap blogu

1) “Mükemmel hayat” diye bir şey yok ve olmayacak da; 2) Hele ki uyulacak kurallar ve bazı zorunluluklar olmadığı zaman herkes için mükemmel bir hayat imkânı yok, mümkün olamaz; 3) Gerçeklik, her ne kadar çoğu zaman kabul etmek istemesek de herkese göre değişen bir şey; 4) Az biraz bilim kurgu, vs. izlediyseniz veya okuduysanız bilirsiniz ki herhangi bir durumda bedeninizi arkada bırakmak ve başka diyarlara dalmak hiç ama hiç akıllıca bir şey değil! İşte, Otherworld kitabında bu “aman sakın” dediğimiz şeylerin çoğu var ve bence biraz da o yüzden “ne olacak bu çocukların hâli” diye diye okutuyor kendini.

Jason Segel ve Kirsten Miller, bana sorarsanız başroldeki Simon karakterini canım Jason’ı temel alarak oluşturmuş; bazı yönleri hiç Jason olmasa da bazı yönleri tıpkısının aynısıymış gibi geldi bana. Tabii kendisini tanımıyorum, hemen uyduruyorsun demeyin, bu bir his sadece. Otherworld ise çok eminim ki hepimizin deli gibi merak edeceği ve içine dalmak isteyeceği bir dünya. Hatta ben bile bu kadar paranoyak olmama rağmen “öleceksem böyle öleyim yahu” deyip atabilirim kendimi.

Kat ise Simon’ın küçüklüğünden beri kankası olan ama aynı zamanda da âşık olduğu kız. Kat, biz kaza geçirdikten sonra kendine gelemiyor ve işte bu Otherworld muhabbeti asıl orada devreye giriyor: düşünsenize, komadasınız, uyanma ihtimaliniz yok ama sanal bir dünyada, bedeninizi bizim dünyamızda geride bırakmış bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz. Mesela, bu durumda o sanal dünya sizin gerçek dünyanız mı oluyor? Biz bu dünyada “gerçekten” yaşarken, siz orada yalandan mı yaşamış oluyorsunuz? İşte halen Otherworld ile ilgili olarak böyle sorular dönüyor kafamda. Otherworld kitabının serinin ilk kitabı olduğu ve birilerinin (ki bu durumda Jason) ilk roman denemesi olduğu çok belli ama konu çok hoşuma gitti ve yakın zamanda devamını da okumak için sabırsızlanıyorum!