Menu
Kitap Yorumu

Otranto Şatosu – Horace Walpole

Ortanto Şatosu, minik görünmesiyle sizi kandırabilecek kitaplardan. 1764 yılında yazılan Ortanto Şatosu, aynı zamanda “ilk gotik kitap” olarak da anılıyor. Okumasının çok kolay olmadığını itiraf edeyim ve haliyle anlaması da biraz zor kitabı.

9789750713941_front_cover

Gotik, karanlık bir şatoda geçiyor hikayemiz. Manfred abimiz, evlenmek üzere nişanlı olan hasta oğlunun ani ölümü ile sarsılıyor. Zaten garip bir şekilde ölüyor çocukcağız ama bunun en kötü yanı, artık Manfred’in varlığını bırakabileceği bir oğlunun olmaması. Ancak sonrasında çok daha garip bir şey oluyor: Manfred, kendi karısını bir kenara atıp, oğlunun nişanlısıyla evlenmeye karar veriyor. Sonunda da bir şovalyeden ailenin sırrını öğreniyoruz.

Şimdiye kadar okuduğum gotik kitaplardan (ki çok eskiden yazılanlar da dahil buna) en zor katlandığım buydu sanırım. Ancak benim gibi bu türe ilgisi olan biriyseniz, “ilk” olduğu için bu kitabı da okumanız lazım diye düşünüyorum; en kötüsü gotik romanlar neymiş, ne olmuş anlamak için.

Tanıtım Yazısı: “Gotik” terimini edebiyat alanında ilk kullanan kişi olarak bilinen Walpole, 1764’te kendi özel basımevinde hazırladığı Otranto Şatosu’nun toplumda nasıl karşılanacağını kestiremediği için, kitabı XVI. yüzyıldan kalma İtalyanca eski bir elyazmasının çevirisi olarak sundu. İlk baskının kapağında “Otranto Aziz Nicholas Kilisesi Kilise Heyeti Üyesi Onuphrio’nun yazdığı İtalyanca aslından William Marshal tarafından çevrilmiştir” ibaresi vardı. İkinci baskıdaysa ne çevirmen adı vardı, ne de yazar. Şöyle der Walpole bir mektubunda: “Uyandığımda o düşten anımsadığım tek şey, kendimi bir Ortaçağ şatosunda görmemdi (benim gibi kafası Gotik hikâyelerle dolu biri için bu mekân çok doğal sayılır); hayli yüksek bir merdivenin en tepesinde, tırabzanın üzerinde son derece büyük bir zırhlı el gördüm. O akşam oturdum ve ne söyleyeceğimi, ne anlatacağımı bilmeden yazmaya koyuldum. Yazdıkça hikâye gelişti, benim de hoşuma gitmeye başladı (üstelik politikadan başka bir şey düşünebildiğim için de çok seviniyordum); kısacası kendimi öylesine kaptırdım ki, kitabı iki aydan kısa sürede bitirdim.” Buradan satın alın; Otranto Şatosu – Horace Walpole Bu kitapla ne içilir: Rakı Bu kitapla ne dinlenir: I Am Ghost – Our Friend Lazarus Sleeps ★★ Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.]]>