Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Oyinkan Braithwaite, kız kardeşi katil olan bir karakter yaratmış

Oyinkan Braithwaite kitap

Nijeryalı yazar Oyinkan Braithwaite tarafından kaleme alınan My Sister, the Serial Killer (Kız Kardeşim Bir Seri Katil) kitabını ismini gördüğüm an, arkasını bile okumadan şıp diye aldım. Metin yazarı şapkamla düşündüğümde saçmalık aslında; insanlara yazdığımız yazıyı okutmak için ne başlıklar atabiliyoruz sonuçta. Ama bir düşünün; kız kardeşi seri katil olan birinin illa ki söylecek ilginç şeyleri vardır, değil mi?

Nitekim öyle oldu. İsminden dolayı karanlık, hafif depresif bir hikâye beklerken Oyinkan Braithwaite beni epey şaşırttı çünkü her ne kadar içinde kan ve ölüm olsa da aslında eğlenceli, kara mizahımsı bir iş çıkarmış ortaya. Böyle yazmak beni yine kendime ara ara sorduğum “yoksa ben psikopat mıyım?” sorusuna itiyor ama inanın okuyunca anlayacaksınız ne demeye çalıştığımı. Hem beni, hem de yazarı psikopat ilan ederseniz de o sizin bileceğiniz iş tabii.

Oyinkan Braithwaite insanı farklı hislere koşturuyor

Bir düşünün: bir gün kendi halinizde takılırken kız kardeşiniz sizi arasa, “abla, ben bu adamı da öldürdüm; yetiş!” dese ne yaparsınız? Oyinkan Braithwaite tarafından yaratılan Korede karakteri koşa koşa kardeşine yardım etmeye gidiyor. İşini daha şaşırtıcı olan yanı, bu Korede için bir ilk değil; neyi, nasıl temizleyeceğini, ölü bedenle ne yazması gerektiğini biliyor– deneyimli yani! Olaya bakar mısınız allah aşkına! Esas katil Ayoola keyfine bakmaya devam ederken Korede polise mi gitsem diye kendini yiyip bitiriyor ama sonunda “aile her şeyden önce gelir” inancıyla düşündüğünü yutuyor.

Ayoola, tipik küçük kardeş tiplemesi: sorumsuz, dünya umrunda değil, dağınık, güzelliğini kullanarak her istediğini elde etmeye alışık. Korede ise tipik abla tiplemesi: her şeyin, herkesin sorumluluğunu omuzlarına almış, kardeşinin arkasını toplamayı, onun mutluluğunu kendine görev edinmiş. İlişkileri de tipik kardeş ilişkisi aslında: Ayoola, Korede’nin çok tutucu olduğunu düşünüyor ancak bu içten içten hoşuna da gidiyor çünkü seslendiği an yardımına koşacak biri var. Korede, Ayoola’nın çok umursamaz ve sorumsuz olduğunu, bir noktada yetişkin gibi davranması gerektiğini düşünüyor ancak içten içten de onun gibi olabilmeyi diliyor. Ve çoğunlukla olduğu gibi iki kardeş birbirini deli gibi kıskanıyor.

Nijerya’dan nağmeler

Kitap, Nijerya’nın Lagos şehrinde geçiyor ve her ne kadar kitabın odak noktası Nijerya ve Nijerya’nın tarihi, kültürü olmasa da Oyinkan Braithwaite aralara dikkatli okurların kapacağı minik ayrıntılar serpiştirmiş. Mesela, karakterlerin çoğu (ki bu Ayoola, Korede ve annesi dışındaki karakterler) İngilizce konuşuyor ancak bazıları tuhaf bir İngilizce konuşuyor. Korede de yolda kendini polis çevirdiğinde bozuk bir İngilizce ile konuşmaya çalışıyor: bunun nedeni, “eğitimli kadınların onun seviyesindeki adamları sinirlendirmesi.” Sonracığıma, Ayoola ve Korede’nin yaşadığı evde hizmetçileri var ve biraz daha zengin kesimden sayılıyorlar. Bu durumlarda pek çok yerde olduğu gibi aile itibarını koruma dertleri var mesela. Korede, bir klinikte hemşire olarak çalışıyor mesela ancak Ayoola gezmek, adamlara yavşamak, onları öldürmek ve tam bir ergen gibi davranmaktan başka bir şey yapmıyor. Eğer biraz daha varlıklı bir aile olmasalardı Korede hemşire olabilir miydi, bunu kendinden bir şey yaratmak için mi seçti, yoksa çalışmama şansı var mıydı diye düşünürken buldum kendimi…

Bir de Yoruba’lıların bana çok sevimli gelen bir geleneğine yer vermiş Oyinkan Braithwaite. Kendimce çevirdim o paragrafı sizin için:

“Yorubalıların ikizlere Taiwo ve Kehinde isimlerini verme geleneği vardır. Taiwo ilk gelen, büyük ikizdir. Kehinde de sonrasında doğan, küçük ikizdir. Ancak Kehinde aynı zamanda büyük olan ikizdir çünkü Taiwo’ya ‘çık ve dünyayı benim için test et’ demiştir.”

Kolay okunan, biraz tuhaf, ara ara sizi şok edecek bir kitap istiyorsanız bu kitap tam size göre olabilir. Kitabın 2019’da Women’s Prize For Fiction uzun listesinde yer aldığını da belirtmeden geçmeyeyim.

Oyinkan Braithwaite kitap kapak nijerya

Tanıtım Yazısı:

When Korede’s dinner is interrupted one night by a distress call from her sister, Ayoola, she knows what’s expected of her: bleach, rubber gloves, nerves of steel and a strong stomach. This’ll be the third boyfriend Ayoola’s dispatched in, quote, self-defence and the third mess that her lethal little sibling has left Korede to clear away. She should probably go to the police for the good of the menfolk of Nigeria, but she loves her sister and, as they say, family always comes first. Until, that is, Ayoola starts dating the doctor where Korede works as a nurse. Korede’s long been in love with him, and isn’t prepared to see him wind up with a knife in his back: but to save one would mean sacrificing the other…