Menu
Kitap Yorumu

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda ve maceralara koşan Zeyno!

paspas tepemde kapiş paçamda zimlicious kitap blogu

Ne zaman Günışığı Kitaplığı’ndan kargo gelse inanılmaz mutlu oluyorum ve gelenleri genelde peş peşe, nefes almadan okuyuveriyorum! Çünkü inanılmaz sevimli hem eğlendiren hem bilgilendiren çocuk kitapları yayınlıyorlar. Paspas Tepemde Kapiş Paçamda da bunlardan biri. Ben Zeyno ile Zeyno Kitapları Dizisi’nin dördüncü kitabıyla tanışmış oldum ve Neşeli Günler; Eyvah, Babam Şiir Yazıyor ve Annemle Uzayda isimli önceki maceralarına da mutlaka göz atacağım. Sevdim Zeyno’yu ben; önceki ve sonraki maceralarında da Paspas ve Kapiş gibi peşine takılmak için heyecanlanıyorum.

Macerasının ardından Zeyno’nun biraz üzgün olduğunu gören annesi şöyle diyor:

“Bak Zeyno,” dedi, “bence unutulmaz bir gün yaşamışsın. Hatta, dünya üstünde bugünü senin kadar ilginç geçiren başka biri belki de yoktur. Evet, bir sürü çizik, morluk var vücudunda, giysilerin de yeni hallerini kaybetmiş.”

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda, s.33

Ve ekliyor:

“Ama bazen, yaşarken aldığımız yaralar, attığımız kahkahalar kadar güzeldir ve anlamlıdır.”

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda, s.33

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda maceraları “çok şahane, dostum!”

Anasınıfı, 1 ve 2’nci sınıflara yönelik, hem çocuklar hem de yetişkinlerin şıp diye, keyifle okuyacağı bu kitabın konusunu anlatıp da macerayı batırmak istemiyorum tabii ki. Başlığı biraz ele veriyor aslında: Paspas, Zeyno dışarı çıkmak istediğinde saçlarına dolanıp onu bir türlü bırakmayan kedisi ve Kapiş de mahallenin yaramaz, kedilerden hiç hoşlanmayan köpeği. E haliyle Zeyno kafasında kediyle sokağa çıkınca bunun Kapiş’ten kaçması, Kapiş ve Paspas’ın hırlaşması kaçınılmaz. Başlarına gelenler de bu noktadan sonra geliyor zaten! Zeyno’yu içine düştüğü durumda kurtaran babası oluyor sonunda.

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda kitap kapak

Zeyno’nun saçlarını çok kıskandım benim çok az saçım olduğu için. Kitabın başında da sonunda da çok güzeller. Bir de Paspas’ın Zeyno’nun peşinden ayrılmamasını çok kıskandım; benim kedim genelde benim suratıma bile bakmıyor!

Son olarak Zimlicious’ın çocuk kitapları arşivi için buraya göz atabilirsiniz.