Menu
Kitap Yorumu

Petekgözlü Adam

Petekgözlü Adam’ı, sağolsunlar Kahve Yayınları göndermişti. O sırada şöyle bir bakıp, çok fazla inceleme fırsatı bulamadan okunacakların arasına koymuştum kitabı. Raflarımdaki kitaplardan okumadıklarımı rastgele çekip, hiçbirinin içine balıklama dalamadığım bir zamanda yeniden geçti elime ve geçiş o geçiş; sonuna gelene kadar bırakamadım. Öncelikle, Wu Ming-Yi okuduğum ilk Tayvanlı yazar oldu. İkincisi, bana büyülü gerçekliği çok ama çok sevdiğimi, dünyanın o kısımlarını ölmeden gerçekten görmek istediğimi hatırlattı.

a53436cf-71ca-4108-b18b-023df32b044f

Hikayenin iki ana karakteri var: Atile’i ve Alice. Atile’i, Güney Pasifik’teki el değmemiş bir adada yaşayan, 15 yaşında bir oğlan. Alice ise kocasının ölümü ve oğlunun kaybolmasının ardından kendini öldürme planları kuran bir akademisyen. Bu iki karakterin dünyaları, Atile’i adanın geleneklerine uygun bir şekilde denize yollandığı ve Tayvan kıyılarına, Alice’e getirdiğinde birleşiyor. Başlarda, Atile’i’nin bölümleri büyülü bölümler, Alice’inkiler ise gerçekçi bölümler diye düşünüyordum ama bu iki karakter buluştuktan sonra gerçekten neyin ne olduğunun önemi kalmadı; her şey akıcı bir şekilde girdi birbirine.

The-Man-With-The-Compound-Eyes-author

Kitabı severek okumanız için Tayvan hakkında bir şey bilmeniz gerekmiyor; Wu Ming-Yi, size bilmeniz gerekenleri anlatıyor zaten. Gördüğüm kadarıyla Petekgözlü Adam, çoğu kez Pi’nin Yaşamı ile karşılaştırılmış. Ancak ben Pi’nin Yaşamı’nı okumaya dayanamamıştım açıkçası; inanılmaz canım sıkılmıştı. Filmini zevkle izlememin ardından bile okuyamayınca bir daha da uğraşmadım açıkçası. Halbuki Petekgözlü Adam öyle değil; sizi içine çekiyor, büyüyle gerçekliği harmanlıyor, bir yandan da alttan alttan özgürlük, doğa sevgisi, insan sevgisi, cesaret aşılıyor.

★★★★

Petekgözlü Adam, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Tayvan’a eklendi.

]]>