Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Politikacıların okuması gereken kitaplar

Bildiğiniz gibi (ki bilmiyorsanız hangi taşın altında yaşıyorsunuz diye sormadan edemeyeceğim) 19 Mart gecesi uyuyor olmamız gereken saatlerde (ki 2: pandemidir, umutsuzluktur derken uyuyamıyoruz da) bir CUMHURBAŞKANI KARARI ile İstanbul Sözleşmesi, yani “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” feshedildi. Nedir, ne değildir, nasıl, ne zaman feshedildi, kim ne tepki verdi gibi bilgileri bu BBC Türkçe haberinden bir inceleyin derim çünkü ne yazık ki sözleşmeyle alakalı çok fazla yanlış bilinen ve yanlış anlaşılan şey var. Her konuda olduğu gibi bu konuda da önce bir olayı anlayıp, sonrasında yorum yapmak lazım. Ve olayı anladığına inanan biri olarak benim yorumum şudur: cumhur başkanı özetle kadınları korumayacağız, kadına karşı şiddetle savaşmayacağız dedi. Bu sözleşme yürürlükteyken de kaç katilin cezasını bulduğunu tek elimizin parmaklarıyla sayamıyoruz maalesef ama düpedüz “bu bireyler yaşasa da olur, yaşamasa da” denebilmesini gerçekten aklım almıyor. Buradan politikacıların okuması gereken kitaplar konusunda nereden geldin derseniz de şöyle…

Blogdaki yazılarımda, sosyal medya paylaşımlarımda, tanıdık-tanımadık insanlarla yaptığım kitap muhabbetlerimde bunu söylemekten dilimde tüy bitti: okumak, empati becerisini artırıyor. En yeni, Kitap Kurdu Problemleri 13: kitapların hissettirdiği şeyler başlıklı Kitap Kurdu Problemleri yazımda da yine belirttim bunu; hem de konuyla yapılan araştırmayı referans göstererek – birebir deneyimlediğim bir şey, o ayrı, ama benim uydurduğum bir şey de değil yani!

Peki, nedir bu “empati” ve neden gereklidir?

Google’ı açıp empati kelimesini yazdığınızda ilk olarak (ve beklendik bir şekilde) Vikipedi sayfası çıkıyor karşınıza ve ilk cümleyi bile okusanız yeter:

“Empati veya eşduyum, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir.”

Kaynak: VİKİPEDİ

Hepimiz ister istemez birbirine benzeyen ortamlarda bulunuyor, birbirine benzeyen plazalarda (veya her nerelerdeyse) çalışıyor, birbirine benzeyen insanlarla muhatap oluyoruz. Ve inanın, yurtdışına gidip de farklı kültürler keşfetmeye çalıştığınızda bile yine bir şekilde size en çok benzeyenlerle, uyanlarla çevreliyorsunuz kendinizi. İşte, bu yüzden okumak önemli. Hiç aklınıza gelmeyecek, varlığınızdan bile haberinizin olmadığı yerlere gidiyor, fiziksel olarak o yere gidebilseniz bile tanışmanızın imkansız olacağı insanlarla tanışıyor, onların iç dünyalarını, duygu ve düşüncelerini keşfediyorsunuz. İşte bence politikacıların tam da bunu yapabilmeye ihtiyacı var – mesela, belli ki bizimkiler kendilerini hiç ama hiç eşlerinin ve kızlarının yerine bile koymamış!

Politikacıların okuması gereken kitaplar

Eminim politikacıların okuması gereken kitaplar söz konusu olduğunda upuzun bir liste oluşturulabilir. Bu listedekiler benim İstanbul Sözleşmesi’nin feshine delirirken “keşke bunları okusalar!” diyerek ilk aklımdan geçirdiklerim:

Devlet – Platon
politikacıların okuması gereken kitaplar zimlicious kitap blogu platon devlet

Bu kitapta Platon, ideal devletin nasıl bir şey olacağını açıklıyor. Üç sınıfa ayrılan insanlar çalışanlar, bekçiler ve yöneticilerden oluşuyor. Tanıdık geliyor, değil mi? Tahmin edebileceğiniz gibi çalışanların görevi üretip para getirmek. Bekçilerin görevi güvenliği sağlamak. Yöneticilerin görevi de tabii ki yönetmek. Platon’un devletini “ideal” yapan ve bizimkinden en büyük farkı her sınıfın bir erdemi olması, herkesin bu erdemleri bilmesi ve kabullenmesi ve kadın-erkek eşitliğinin olması. O yüzden politikacıların okuması gereken kitaplar sıralamasına bunu bir numaraya uygun gördüm açıkçası. Sadece bir tanesini okuyacaklarsa bari bu olsun kafası.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

İnsanın (ki bu durumda hayvanların) eline güç geçtiğinde nasıl başının döndüğünün ve körleştiğinin ve diğerlerini kendinden nasıl küçük, değersiz gördüğünün kıymetli örneklerinden biri bu kitap. Aslen Orwell’in Stalin yönetimine isyanı, evet, ama isyan etmesine de şaşmamak gerek açıkçası. Kitabın politik olmayan yeri yok ve bazı stratejilerin neden felaketle sonuçlandığını – özellikle de çalışan kesim için – net bir şekilde gösteriyor.

1984 – George Orwell
politikacıların okuması gereken kitaplar zimlicious kitap blogu 1984 george orwell

Kısacık listede aynı yazardan iki kitap mı demeyin! 1984’ü okusaydınız siz de benim gibi kendinizi sürekli bu kitabın içindeymiş gibi hissediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Birileri sizi sürekli gözetliyor, yönetimdekiler ne derse o oluyor, hissetmek bile yasak! O kadar tanıdık geliyor ki yazarken bile tüylerim ürperdi yemin ederim. Zevk yok, neşe yok, her şey görev! Hatta şu an bunu politikacıların okuması gereken kitaplar listesine koymasam mı acaba diye düşünmedim değil çünkü onlar bu sisteme bayılabilirler gibi geliyor. Her türlü en kuvvetli politik (ve epey ürkütücü) romanlardan biri bana sorarsanız.

Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood
politikacıların okuması gereken kitaplar zimlicious kitap blogu damızlık kızın öyküsü margaret atwood

“Biz ikibacaklırahimleriz, hepsi bu.” Bu alıntı bile okumak için yeterli sebep bana sorarsanız. Ülkemizde maalesef ‘feminist’ kelimesinin anlamı da tamamen çarpıtıldığı için onun da doğru anlaşılmasına ihtiyaç var. Kadınların tek görevi doğurmak değil. Erkekler onlara canları nasıl isterse öyle davranır, “hem sever hem döver” diye bir saçmalık da yok. Yok!

En Mavi Göz – Toni Morrison
politikacıların okuması gereken kitaplar zimlicious kitap blogu en mavi göz toni morrison

Güzeli güzel yapan, çirkini çirkin yapan ne? Buna kim karar veriyor? Herkes birbirine benzemek zorunda mı? Biri bana benzemiyorsa o çirkin mi oluyor? Bana benzemeyen kötü mü oluyor? Bana benzemeyeni “tü kaka” diyerek dışlamam mı doğru olan? Sevginin olduğu yerde nefret de mi olmak zorunda? Oldukça zor konuları ele alan ancak oldukça da öğretici bir kitap En Mavi Göz.

Sizce politikacıların okuması gereken kitapları listesinde yer alması gerekenler hangileri? Ve sizce Türkiye’deki politikacılar kitap okuyor mu? Ben hiç sanmıyorum şahsen.