Menu
Kitap Yorumu

Rico ve Oskar: Derin Gölgeler

Çocuk kitaplarını severim; Rico ve Oskar Derin Gölgeler’i de sevimli göründüğü, Her Ülkeden Bir Kitap ve Kitaplık Kedisi Reading Challenge’da yol almama yardım edeceği için seçtim kitapta gördüğümde… Ve ben bu çocuklara bayıldım! Özellikle Rico’ya. Onlar üzerinden de böyle sevimli, heyecanlı ve yaratıcı bir hikâye yazdığı için Andreas Steinhöfel’e…

25025824

Rico, tam adıyla Frederico Doretti, Berlin’in Dieffe 93 caddesinde, annesiyle birlikte yaşayan, 11 yaşında, “derin yetenekli” bir çocuk. “Derin yetenekli de ne demekmiş?” derseniz, anlatayım hemen… Bu, Rico’nun sokak aralarına girmeden sadece düz yolda yürümesi gerektiği, sağını solunu ayıramadığı için pek dışarı çıkamadığı, anlatılan her şeyi aklında tutamadığı, özellikle heyecanlandığı zaman aklında bingo toplarının çılgınlar gibi uçuşmaya başladığı ve bu nedenle de kafasının karıştığı anlamına geliyor.

[quote image=”https://zimlicious.com/wp-content/uploads/2015/03/steinhöfel-200.jpg” title=“…“ source=”the_source.html” author=”Andreas Steinhöfel”]Bazen bazı şeyler kafamdan düşüyor ve maalesef bunların nereden düştüğünü hiçbir zaman bilemiyorum.[/quote]

Rico’nun annesi, taşındıklarında tüm apartmana bu durumu anlatmış, herkes de ona yardımcı oluyor. Hatta evlerine girip, bakınmasına bile izin veriyorlar. Bazı akşamlar birlikte film izlediği bir teyze bile var hatta. Macera, Rico’nun yolda bir makarna tanesi bulmasıyla başlıyor. O bir Rigatoni mi, başka bir şey mi diye sorarak apartmanın hemen hemen tüm sakinlerini gezen Rico, bir gün tesadüfen kendisinin tam tersi olan, üstün zekâlı, başına bir iş gelir korkusuyla sürekli kafasında kaskla dolaşan Oskar ile tanışıyor.

Bu sırada Berlin’de terör estiren, Mister 2000 lakaplı, çocukları kaçırıp ailelerinden normalin (ki bu laf da bir tuhaf oldu ama idare edin) çok daha altında fidye istediği için “ucuz çocuk rehinecisi” olarak anılan bir adam var. Tüm çocuklar da, aileler de korku içerisinde yaşıyor haliyle. Rico’cuğum da tam “OSkar benim arkadaşım; gerçek arkadaşım” diye düşünmeye başlarken, Oskar Mister 2000 tarafından kaçırılıyor. Babası da parayı bulamadığından polise haber verince işler iyice sarpa sarıyor.

Steinhöfel

Rico’nun dünyaya bakışı, gözlemleri, düşüncelerinin karmaşıklığı arasından bir şeyleri çözemeye çalışması keyifle okunuyor. Çocuk kitabı, evet, ama şunu da söyleyeyim ki kitabın sonuna kadar Mister 2000’in kim olabileceğine tahminlerimin hepsi bitirdiğimde darma duman olmuştu. “Vay arkadaş!” diyebildim sadece. Rico ve Oskar – Derin Gölgeler, hem çocukların, hem de yetişkinlerin büyük keyifle okuyabileceği bir kitap. Serinin ikinci ve üçüncü kitabı da Tudem Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış. Onları da bir an önce edinmem, Rico ve Oskar’ın daha nasıl maceralara koştuğunu hemen öğrenmem lazım!

★★★★★

Rico ve Oskar: Derin Gölgeler ile Kitaplık Kedisi Reading Challenge‘ın 11’nci maddesini halletmiş bulunuyorum.

]]>