Menu
Kitap Yorumu

Rory Power ve Wilder Girls ile karantinaya alınmaya hazır mısınız?

rory power wilder girls kitap zimlicious kitap blogu kitap okurken

Wilder Girls ilk kitabı olan Rory Power, New York seyahatimde girdiğim kitapçıda çalışan kızcağızın önerisiyle tanıştığım bir yazar oldu. Barnes & Noble’ın (ki o eski hali kalmamış bu dükkanın; aşırı üzüldüm) “Genç Yetişkin Kitap Kulübü” için seçtiği bir kitapmış bu. Hatta Barnes & Noble mağazalarında satılan edisyonunda kitabın sonunda Rory Power ile bir röportajın yanı sıra silinmiş bir sahne de var…

Bunlar okurlar için çok güzel dokunuşlar ancak bu durum, tabii ki, kitabı severseniz geçerli. Bense kitabı bitirdiğim gün şöyle bir Tweet atmışım mesela: 

“Yareppim, n’oluyor bu kızlara yahu!” diye merak ederek okumadım mı? Okudum. Ama sonunda bir tatmin hissi kaldı mı? Kalmadı. Rory Power kitabın sonunda yer alan röportajında Sineklerin Tanrısı’ndan esinlendiğini söylediğinde de “ahan da!” dedim ve bunu itiraf ettiği için de takdir ettim kızı ama Wild Girls, Sineklerin Tanrısı’nın yanından bile geçmez. Bir de çoğu yerde “Sineklerin Tanrısı’na feminist bir cevap” olarak tanımlanmış… Ona da ayrı dellendim. Feministliğin tam olarak ne olduğunu bilmeyen insanların olduğunu görünce hala şaşırıyorum, evet; ben de ayrı safım, haklısınız!

Rory Power, bizi karantinaya sokuyor

Spoiler vermiyorum; merak etmeyin.

rory power kitap kapak

Olayımız özetle şu: yatılı kız okulunda tuhaf bir hastalık can almaya başlayınca okulu (ve içindekileri) karantinaya alıyorlar. Herkeste farklı şekilde boy gösteren bu tuhaf “hastalık” ile uğraşırken, bir yandan da farklı gruplar halinde kendilerini ve arkadaşlarını etraftaki hayvanlardan falan korumaya çalışıyor kızlar. Yemektir, ilaçtır, onları hala unutmayan insanlar tarafından hava yoluyla gönderiliyor ama hiçbir zaman yeterli yemekleri olmuyor; birbirlerini yoluyorlar bir gram fazla gıda alabilmek için. Sonrasında, “muhteşem üçlü” lakabını taktığım ana karakterlerimizden biri ortalıktan yok olunca “amanın; bu işte bir iş var!” tribine girenler oluyor ve işin arkasındaki gizem yavaş yavaş çözülmeye başlıyor. 

Birçok yerde okuduğum yorumlarda insanlar “ay çok ürkünçtü” ya da “ay çok gizemliydi” diye yorumlar yapmışlar. Üzgünüm, Rory Power, ama ben bu fikirlere katılmıyorum. Yani evet, kızların başına gelen o “Tox” denen şey çok kötü bir şey ama anlatım kısmında gereksiz yerlerde fazla ayrıntıya giren yazar, Tox’un etkilerini tam olarak anlatacağına şöyle bir tasvir ederek geçmiş. Ben Tox’un tam olarak ne olduğunu da anlamadım zaten; virüs müydü, başka bir şey miydi, neydi? Anlayan varsa bana da anlatsın valla bak.

Bir diğer sık rastladığım yorum da kitabın “GRLPWR” kitabı olduğuydu. Bu kısmı yine doğru. Kızlar, yine kızlar için birlik olarak, birbirlerine destek olarak içinde bulundukları kötü durumdan kurtulmaya çalışıyor. Bu kısmı olmuş, Rory Power; hadi yine iyisin. Ancak orada da mesela bazı karakterler birbirlerine aşık oldukları için mi yardımcı olmaya çalışıyor, yoksa arkadaş olarak birbirlerini çok sevdikleri için mi, o kısmı bende karışık. “Amaaaan; ne fark eder” diyecekseniz de size cevabım şu: gönül aka da konar, b**a da. Aşk için yapanın amacı farklı, arkadaş aşkına yapanın amacı ve beklentileri farklıdır. Bunu bir düşünün derim. He bu arada birbirine hakkaten aşık olan kızlar var ve bu açık bir şekilde belirtiliyor ama o kadar arka planda kalmış, o kadar üstü kapalı geçilmiş ki bu kitabı “LGBT” olarak işaretlemeye gitmiyor elim her ne kadar GoodReads çoktan yapmış olsa da. 

Gördüğüm kadarıyla Wilder Girls henüz Türkçe’ye çevirilmemiş ama İngilizce okunduğu ülkelerde o kadar büyük olay olmuş ki bence çevirilmesi yakındır. Okumayın demiyorum ama Sineklerin Tanrısı da aklınızın bir köşesinde olsun ve beklentilerinizi çok yüksek tutmayın derim. Hele hele ki şimdiye kadar çok iyi “korku” ve “gizem” türü kitaplar okuduğunuza inanıyorsanız hiçbir şey beklemeyin. 

Bir de abartı olduğunu düşündüğüm bir tanıtım filmi hazırlanmış kitap için. Onu izlemek isteyenler için de buraya bırakıyorum: