Menu
Kişisel Vıdıvıdılar

Ruhsal bozukluklar ciddiye alınmıyor

Hepiniz farkındasınızdır; ruhsal bozukluklar ciddiye alınmıyor. Okuldayken de böyleydi, işte de durum böyle. Fiziksel bir hastalığınız olursa (boğaz şişmesi, bacak kırılması, vs.) insanlar bir şeylerin yanlış olduğunu görüyor, size yardım etmeye çalışıyor, en azından halden anlıyorlar. Ancak ruhsal bir bozukluğunuz varsa (ki bu süregelen bir şey de, anlık bir şey de olabilir) numara yapıyormuş, olmayan bir şeyi varmış gibi yutturmaya çalışıyormuş gibi algılanıyorsunuz.

Haejin Park, fiziki ve ruhsal sorunların nasıl farklı algılandığıyla ilgili çarpıcı, sevimli ilüstrasyonlar yapmış BuzzFeed için (sol taraftaki fiziksel, sağ taraftaki ruhsal sorunun algılanışı):

[gallery columns="2" size="full-width" ids="3392,3393"]

Fiziksel sorunların çoğu çok şükür ilacını alınca geçiyor. Ancak ruhsal bozukluklar bir ömür boyu kalıyor sizinle. Ve ne yazık ki ruhsal bozuklukların bir süre sonra tedavisi çok daha zor olan fiziksel sorunlara da yol açabileceği gerçeğini kimse algılayamıyor. Ki bunun tam tersi de geçerli: fiziksel sorunlar da ruhsal bozukluklara yol açabiliyor.

Umarım depresyonda olduğumuzda battaniyenin altında yatıp kitap okuyabileceğimiz günleri görürüz ve bu paramızı, işimizi, evimizi ve sevdiklerimizi kaybetme riskine girmeden gerçekleşebilir. Kendimi kötü hissettiğim zamanlarda kitap okuyacak zamanı bulabilsem, ruh sağlığımın çok daha iyi olacağına eminim.

Kaynak: BuzzFeed

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.