Menu
Kitap Yorumu

Sardinya Efsaneleri – Grazia Deledda

1926 Nobel Edebiyat Ödüllü Grazia Deledda, Sardinya’da doğmuş. “Sardinya’nın sesi” olarak anılan yazar, evlendikten sonra Roma’ya taşınsa da doğduğu yerdeki hayatın zorluklarını hem anıları, hem de canlı tasvirleri birleştirerek anlatmaya devam etmiş. Ben ilk kez tanıştım kendisiyle ancak araştırmalarıma göre kitaplarında sık sık toplumun dayatılarına, sosyal değerlere değiniyor, bunların kurbanı olan insanları eleştirmeden ele alıyormuş. İşte bunların hepsi, Sardinya Efsaneleri‘nde de var.

9789750712906_front_coverSardinya, renkli, minnoş binaları, masmavi denizi, sevimli kayıklarıyla bildiğim ve üzerinde “bir gün gitsek keşke ya”dan öteye düşünmediğim bir yerdi. Çile çeken insanlar her yerde var; ada hayatı da hiç kolay olmasa gerek, ancak genellikle sevimli bir şekilde portrelenen bu adanın şeytana ve bu derece trajediye ev sahipliği yaptığını hayatta tahmin edemezdim. 

Sardinya Efsaneleri, şıp diye, tek solukta okuyabileceğiniz bir kitap. Sardinya’nın tahmin edemeyeceğiniz yüzünün yanı sıra karanlıktan yola çıkarak insan denen varlığın içine, zihnine de ışık tutuyor.

grazia-deledda

Tanıtım Yazısı: 

Her hazinenin kapısında bir lanet bekler sizi…

İtalyan edebiyatının büyük ozanı Deledda’nın kaleminde canlananSardinya Efsaneleri, kaderlerinde acı ve ölüm olan sıradan insanların sıra dışı öykülerini bir araya getiriyor. Bu öykülerde insan, ölümün karşısında merakına yenik düşerken, lanete açılan hazine kapılarında nöbet tutanların gösterdiği sonsuz karanlıkla tanışıyor.

Sardinya Efsaneleri, adından da anlaşılacağı gibi, bir derleme. Sardinya’nın geçit vermez dağları arasında yaşayan halkın aktardığı korkunç öyküleri derlemiş Grazia Deledda. Bu öyküler, yaşamları türlü korku ve hurafelerle dolu yoksul halkın geniş hayal gücüyle beslenen tekinsiz, tehlikelerle dolu dünyaları anlatıyor. Her biri birbirinden uğursuz bu on üç öykü, Sardinya topraklarında gömülü eşsiz hazinelere açılıyor. Ne var ki toprak, hazinelerin yatağı da olsa, yeraltı dünyasında onları bekleyen başkaları var: iblisler, cüceler, cinler, büyücüler…

Sardinya Efsaneleri küçük bir kitap. Deledda’nın, doğup büyüdüğü görkemli Sardinya için kaleme aldığı bir korku odası…

Buradan satın alın; Grazia Deledda – Sardinya Efsaneleri

Bu kitapla ne içilir: Buzlu su

Bu kitapla ne dinlenir: Metallica – The Unforgiven

★★★

Sardinya Efsaneleri ile Her Ülkeden Bir Kitap projesinin İtalya ayağına da bir kitap eklemiş bulunuyorum.

]]>