Menu
Kitap Yorumu

Saya Lopez Ortega için tek cümlem var: “ne akla hizmet!”

saya lopez ortega kitap

26 Temmuz’da yayınlanacak, The Seduction Expert (Cazibe Uzmanı) isimli kitabın yazarı Saya Lopez Ortega için bir Google araması yaptım ama pek de bir şey bulamadım—isim, sadece bu kitapla anılıyor gibi görünüyor. Sosyal medya hesaplarında da pek bir şey yok… “Niye taktın ki kadına?” derseniz, hemen konuya gireyim…

Geçtiğimiz günlerde GoodReads üzerinden, VSP Publishing diye bir yayınevinden bir mesaj aldım. Saya Lopez Ortega isimli yazarın Cazibe Uzmanı serisinin aynı adını taşıyan ilk kitabını yayınlanmadan önce okuyup, yorumlamak ister miyim diye sordular. Tanıtım yazısını okuyup, “tabii” dedim çünkü tam yazlık, Şeytan Marka Giyer havasında bir kitap hissi verdi. Söz konusu tanıtım yazısında şöyle diyor:

O, bir cazibe uzmanı.

Kadınlar, aşk hayatlarını eline alması için onunla iletişime geçiyor. Onlar kendilerini kaybolmuş hissettiklerinde işlere el atıyor ve başarısız oldukları noktalarda düzeltmeler yapıyor. Yalnızlığı, ilişkilerini, ayrılıklarını ve aynı zamanda birlikte oldukları erkeklerin meseleleriyle başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Hayatındaki en önemli önceliği işi. Zamanının çoğunu ofisinde veya ‘business class’ uçuşlarda geçiriyor. Altı saniyeden kısa sürede yüz kilometre hıza ulaşabilen bir spor arabasının olması da kendini kadınlara hizmet eden bir süper kahraman gibi hissetmesini sağlıyor.

N’olur, n’olmaz siz kartvizitini alın.

St. Barts’ta tatil yapmaktan daha iyi olduğunu göreceksiniz.

GoodReads’deki tanıtım yazısı

Tam bir romantik komedi havasında değil mi bu yazı? Bence öyle. Ama gelin, görün ki kitabın içeriği hiç ama hiç öyle değil ve okurken beni birden çok kez fazlasıyla sinirlendirdi.

Saya Lopez Ortega kim gerçekten?

“Benim oradaki varlığım bile mutlu olmalarına yetiyor” (ki bu kitabın ana karakterinden direkt alıntıdır) kafasında olan, kendisini diğer herkesten daha akıllı ve önemli gören insanlara tahammülüm yok. Bunun üstüne bir de kendi istediklerini elde etmek için başkalarının hayatını mahvetmekten çekinmiyorlarsa bu tahammülsüzlüğüm direkt nefrete dönüşüyor. Başta da belirttiğim gibi, yayınevi okuyup, yorumlamak ister misin diye sorduğunda tanıtım yazısını temel alarak kabul ettim ama hiç tanıtımının oluşturduğu beklentileri karşılayan bir kitap değilmiş.

Saya Lopez Ortega için kötü bir yazar diyemem çünkü yazım dili akıcı ve bir şekilde okuru tutup, bırakmıyor. Ama bu karakterde, hele ki bu karakteri ana karakter yapmakta nasıl karar kıldı çok ama çok merak ediyorum. Hele ki “kendimi yazdım” durumu varsa vay halimize! Neyse…

saya lopez ortega kitap kapak

Barones, sevilemeyecek bir karakter

Kendisine pek çok kişinin “Barones” olarak hitap ettiği ana karakterimiz, “cazibe uzmanı” titrinden de tahmin etmiş olabileceğiniz gibi değişik bir iş yapıyor. Kendisini cidden ama cidden hiç ama hiç sevmedim. Önce, abartı seviyede kendini beğenmiş ve küstah olmasını göz ardı etmeye çalıştım. Çünkü paralarını alsa da yardıma ihtiyacı olan kadınlara yardım ediyordu en azından. İlişkilerinde onlara yardım etmesinin yanı sıra aldatan kocaların ifşa edilip, ettiklerini bulması konularında da yardımcı oluyor bu kadınlara. Buraya kadar “en azından niyeti iyi yahu” diyebiliyorsunuz. Ancak hikâye ilerledikçe Barones’in kendi ağzından duyuyoruz ki onun için hayattaki en önemli şey para ve paranın getirdiği statü. İşte bu noktada sinirden kudurmaya başladım ben tabii.

Zengin olmak ve o zengin yaşam tarzının bir parçası olmak birinin hayattaki hedefteki olabilir; bununla bir derdim yok. Ancak başta da belirttiğim gibi bunu yaparken kime, nasıl zarar verdiği umurunda olmayan bir kadını da, her ne kadar kurgu da olsa, sevemem hayatta. Öncelikle, Barones’in kendi müşterilerine karşı tavrını hiç beğenmedim: onları kendi problemlerini çözemeyen, zayıf insanlar gibi görerek küçümsüyor. Yeri geliyor birine “seninle o kadar zaman harcayamam” veya “benden iyi mi bileceksin” gibi laflar ediyor. İnsanın cidden “sen kimsin be kadın!” diye haykırası geliyor. Kitapta tanıştığımız sırada sahip olduğu her şeye bu insanlar sayesinde sahip olduğunu da göz önünde bulundurduğumda daha da sinirleniyorum tabii…

Sen ne düşünüyordun sayın Saya Lopez Ortega

Saya Lopez Ortega, bu karakteri bu şekilde yaratırken tam olarak düşünmüş, cidden merak ediyorum ya. Barones, iki asistanından birine bile şöyle bir cümle kuran bir kadın (ki o sırada söz konusu asistan ona yardım ederek, başını beladan kurtarmasını sağlamaya çalışıyor): “buna zaman sonra başka insanların ne hissettiğini hiç ama hiç umursamadığımı biliyor olman lazım. Sen de istisna değilsin; o yüzden kendine gel!” Bana birisi böyle bir şey dese ağzına vurabilirim!

Barones’ten neden hoşlanmadığıma dair bu kadar örnek yeter diye düşünüyorum; sizin de kafanızı çok ütülemiş olmayayım. Bir insanın doğuştan böyle olduğuna inanmak istemiyorum, o nedenle umuyorum ki serinin ilerleyen kitaplarında bu kadın nasıl böyle oldu açıklar bize sayın Saya Lopez Ortega. Barones’in ailesini görmedik daha mesela, Barones olmadan önce kimmiş, neler yapıyormuş; oraları da görmedik. Eğer kişisel tarihinden bu hallerini açıklayacak bir şeyler çıkmazsa çok ama çok yazık.

Not: Ölmek İçin 13 Neden‘den beri bu kadar sinirlenmemiştim sanırım; bu da böyle bir anım olsun.