Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Shirley Jackson öyküleri: edebiyat aleminin en meşhur cadısından hikayeler

shirley jackson öyküleri the lottery and other stories zimlicious kitap blogu

Shirley Jackson öyküleri, gördüğüm kadarıyla Tepedeki Ev ve özellikle Biz Hep Şatoda Yaşardık romanları kadar bilinmiyor. Ne yalan söyleyeyim, bunları ben de ilk kez okudum. The Lottery (Piyango) isimli öyküsünü farklı farklı listelerde görüyor, “mutlaka okumalısın” diyenlere denk geliyordum hep. “Geç olsun, güç olmasın” diye boşuna dememişler; The Lottery and Other Stories isimli kitapta sadece Piyango’yu değil, başka Shirley Jackson öyküleri de okumuş oldum.

Shirley Jackson, kendisine takılan “cadı” lakabını kabullenen bir kadın olduğu ve hatta bununla ilgili olarak kocasıyla şakalaşabilecek bir kadın olduğu için zaten karakter olarak epey beğendiğim yazarlar arasında. Rivayete göre kendisine cadı denmesini sevmekle kalmıyor; ünlü olduğunda cadılık ve Pagan ayinlerine takık olduğunu da söylemiş birkaç kez. Aynı zamanda bir Ouija tahtası ve Tarot kartlarına sahip olduğunu da itiraf etmiş. Hatta ve hatta genç bir kızken büyü ve lanetler konusunda uzmanlık kazandığını bile söylemiş. Shirley Jackson öyküleri de bunlarla haşır neşir olduğunu bir nevi gösteriyor aslında.

Shirley Jackson öyküleri, insanların karanlık yanını ele alıyor

Anlamadığımız, karanlık olayları doğaüstü şeylere yormak kolay aslında. Bizim kültürümüzde cadılıkmış falan pek konuşulan şeyler değil; konuşsanız da deli derler kesin. Ancak kötüyü cadıya, büyüye yormak, “Allah’ın dediği gibi olur”dan çok da farklı değil bence– ki bunu söylediğim için beni linç etmek isteyenler çok oluyor. Shirley Jackson öyküleri ise, ki en sevdiğim yanları da bu aslında, bu tarz şeyleri barındırdığı hissini verse de aslında insanoğlunun içindeki karanlığa, korktuğu zaman, kendini güvensiz hissettiği zaman bu karanlığın ona neler yaptırabileceğine odaklanıyor. 

Bu kitaptaki Shirley Jackson öyküleri de yazarın bu yönünü bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Ama bunu demişken şunu da söyleyeyim: Tepedeki Ev ve Biz Hep Şato’da Yaşardık’ın havasından daha farklı bir hava var bu öykülerde; bunlar doğaüstüm(sü) değil, daha insan odaklı. Nerede okuduğumu bulamadım ama biri “Shirley Jackson insanları pek de sevmiyor sanırım” gibi bir cümle yazmıştı. Bu belki de pek çok kişi tarafından zamanın kadın tanımına uymayan, bu nedenle “uğursuz” ve “cadı” olarak damgalanan bir kadın olduğundandır. Baktığınızda aslında 1950’lerden bu yana bu konuda pek bir şeyin değişmemiş olması cidden içler acısı…

The Lottery and Other Stories’deki Shirley Jackson öyküleri tam düğün günlerinde evleneceğini söylediği kadına haber vermeden ortadan kaybolan bir adamı, kendine rakip olabileceğini düşündüğü bir kadının ayağını kaydıran bir kadını; doktora gidip, kafasındakileri dökerek “ben deli miyim?” diye isyan eden bir kadını ve etrafında cadıları gördüğüne inanan bir çocuğu ve daha fazlasını ele alıyor. Asıl meşhur olan, herkesin “mutlaka oku” dediği Piyango hikayesi hakkında bir şeyler söylemek istemiyorum çünkü spoiler vermemeyi başarsam bile spoiler vermiş olurum; okuyup, sizin şaşırmanız lazım. Tek söyleyebileceğim şu: “piyango” denen şey kulağa iyi bir şey gibi gelse de piyangodan ne çıkacağı hiç belli olmaz!

Shirley Jackson ile tanışma şansım olsaydı bence kesin kanka olur, birlikte büyü deneyleri yapardık. Bir an birlikte metrobüse binmeye çalıştığımızı hayal ettim mesela; beyin gücüyle herkesi bir anda bayıltıp, bizim rahat rahat binip oturmamızı sağlardı belki. Sonra da yol boyunca kitap okur, ardından cin içerken okuduğumuz kitapları tartışırdık… Bunu düşününce de Kitaplık Kedisi’nin evindeki kitap muhabbeti gecelerimizi özledim ya. O İngiltere’ye taşındığından beri okumak da yazmak gibi yalnız bir eylem oldu benim için. Neyse, ağlamadan sonlandırayım bu yazıyı ama şunu söylemeden de geçmeyeyim: Shirley Jackson öyküleri Karanlık Şato’nun Ekim ayına özel, Lanetli Maraton’u kapsamında yaptığım okumaların ilki oldu. Siz de takımınızı seçip, okumalara katılmak için geç kalmış değilsiniz! Ayrıntılı bilgi için Karanlık Şato’nun Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz: https://www.instagram.com/karanliksato/?hl=en 

Shirley Jackson öyküleri ile Kitaplık Kedisi 2019 Reading Challenge’ın 10’uncu maddesini de tamamlamış bulunuyorum.