Menu
Kitap Yorumu

Şimşek Hırsızı

Artık bütün kitapları Harry Potter’la karşılaştırmayı bırakabilir miyiz lütfen? Tıpkı Harry Potter’ın ona buna benzediği gibi, peşinden gelenlerin de onu andırmasına şaşırmamak lazım. Bence önemli olan ondan bir şeyler araklanmış olması değil, bunların nasıl kullanıldığı ve Rick Riordan bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Percy Jackson’ın alnında bir iz yok ama disleksi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu var. Var sanıyor yani çünkü o bir Yunan Tanrısının oğlu ve beyni Yunan alfabesini okuyabilmek için kurgulanmış.

simsek-hirsizi-percy-jackson-ve-olimposlular20111003120826

Yunan mitolojisine hakim olmayanlar için bazı kısımlar kafa karıştırabilir, hakim olanlar ise kitabın ileri kısımlarında ortaya çıkacak şeyleri en başından tahmin edebilir. Sonuçta, hitap ettiği yaş grubuna bakıldığında çocukların genelde “bayık” gördükleri bir konuyu oldukça eğlenceli, heyecanlı ve aksiyon dolu bir şekilde ele almış Riordan. Gerçi umarım hiçbiri Olimpos Dağı’nın gerçekten New York’taki Empire State binasının tepesinde olduğunu falan düşünmez!

percy-jackson

Yazı, gerçek hayatı temel alırsa…

Biraz araştırdığımda, Rick Riordan’ın kendi oğlunun da disleksi bozukluğuna sahip olduğunu gördüm. Riordan, aynı zamanda 15 yıl boyunca orta okul seviyesinde İngilizce ve tarih dersleri vermiş. Bu deneyimi sayesinde de çok farklı sorunlarla uğraşan çocuklarla birebir iletişim kurmuştur, eminim. Bunlar genellikle diğerlerinin dalga geçtiği, kendilerini sürekli müdürün karşısında bulan çocuklar oluyorlar ne yazık ki. Percy de aynı böyle bir çocuk. Bunun nedeninin Yunan Tanrısı kanına (melez de olsa) sahip olmasına bağlanması eminim ki aynı problemlerle uğraşan çocukların aklını uçurmuştur. Ve umarım bir gün onlar da aynı Percy gibi ait olduklarını hissettikleri, yeteneklerini geliştirebilecekleri bir ortamda bulurlar kendilerini.

Çocuk kitaplarını sevmiyorsanız, bir şey diyemem. Ama ben seriyi heyecanla okumaya devam edeceğim.

★★★★★

]]>