Menu
Kitap Yorumu

T.R. Richmond'dan obsesif bir polisiye romanı

T.R. Richmond’ın kaleme aldığı polisiye roman What She Left’te bir kızın ölümüne giden olayları keşfediyor, alttan alttan da internette nasıl izler bıraktığımızı sorguluyoruz. T.R. Richmond, What She Left (Geride Bıraktıkları) isimli romanında bir kadının ölümünün gizemini çözmeye odaklanıyor. 25 yaşındaki gazeteci Alice Salmon, Southampton’da bir kanalda ölü bulunuyor ve şüphe duyulan sebepler arasında biri tarafından öldürülmüş olması, yanlışlıkla boğulmuş olması ve hatta kendini öldürmüş olma ihtimali de var. Benzeri pek çok kitabın (Trendeki Kız ve Kayıp Kız ilk aklıma gelenler) tersine, T.R. Richmond ortaya kanıtları koyarak, gizemi çözmeyi bir nevi okura bırakıyor. Yöntemi kayda değer ve değişik olsa da ortaya çıkan sonucun o kadar iç açıcı olmadığını söylemem gerek.

T.R. Richmond, kanıt olarak yazışmaları kullanıyor

Alice Salmon’ın ölümünün ardından okuldaki bir profesör, spoiler vermemek adına Alice’le ilişkisinin ayrıntılarını paylaşmayacağım bir profesör, Jeremy Cooke, kızın ölümünün ayrıntılarını ortaya çıkarmaya karar veriyor. Ailesiyle, başta annesiyle, yazışarak, okuldaki arkadaşlarıyla röportaj yaparak; günlüklerini, Facebook yazışmalarını, Tweet’lerini, e-postalarını, mesaj gruplarındaki yazışmalarını ve hatta Spotify listelerini inceleyerek Alice’in hayatının neden bu şekilde sonlandığını sorguluyor. Bir yandan da “kitap içinde kitap” gibi bir durum var çünkü ihtiyat bir antropoloji profesörü olan Cooke, bulduklarını yazıya döküyor. t.r. richmond kitap kapak Alice’in hayatı aydınlandıkça, kendisinin üniversiteyi Southampton’da okuduğunu, öldüğü sırada Londra’dan buraya ziyarete gelmiş olduğunu öğreniyoruz. T.R. Richmond, Cooke’a aratıp buldurttuğu deliller arasında bize Alice’in erkeklerle karmaşık ilişkileri olduğunu, yazdıklarıyla bir adamı hapse attırdığını ve bu adamın yakın zamanda özgür bırakıldığını, çok fazla içki içtiğini gösteriyor. Bu sayede kitabı okurken kafanızda Alice’e ne olmuş olabileceğine dair çeşitli senaryoların dolaşmaya başlamasını sağlıyor. Ancak şunu da söylemeliyim ki, Profesör Cooke’un ona buna yazdığı mektuplar, o merak hissini mahvediyor: adamın tarzı, en azından mektupları yazış tarzı, oldukça bencil, aşırı ayrıntılı ve sürekli kendini tekrar ediyor. Yaşından dolayı onun için böyle bir anlatım tercih etmiş olabilir T.R. Richmond ama okurları hikâyeden kopardığının farkında mı acaba?

Sonuçta elimize pek bir şey geçmiyor

Açıkçası, Cooke bazı kısımlarda o kadar sıktı ki beni, ilk başta çok merak ettiğim halde Alice’in neden, nasıl öldüğünü umursamamaya başladım bir yerden sonra. Bu sadece Cooke’un suçu da değil tabii; onun araştırması sonucunda Alice’in nasıl bir insan olduğunu keşfettikçe, onu da sevmedim. Ailesiyle, erkek arkadaşıyla ve diğer arkadaşlarıyla ilişkilerini sevmedim. Hayata karşı duruşunu sevmedim. Hata yaptığını bile bile bazı şeylere devam etmesini sevmedim. Alice, daha sevilebilir bir karakter olsaydı “e insan sonuçta, yazıktır” olayından daha öte bir empati kurabilirdim belki. T.R. Richmond’ın What She Left isimli romanı, genç yetişkin romanı. Ancak polisiye türüne de dahil. Polisiye sevenler bir göz atmak ister belki diyeceğim ama koyu bir polisiye okuyacaksanız eminim ki bundan çok daha iyi, çok daha ilgi çekici kitaplar okumuşsunuzdur. O nedenle, tanıtımını okuyun, kitabın içini biraz kurcalayın ve kendiniz karar verin diyorum!]]>