Menu
Film/TV

The Craft filmi hiç ellenmemeliydi; yeni cadılar ı-ıh!

the craft filmi yorum analiz zimlicious kitap blogu

Bilenler bilir, bilmeyenler bilmez; sevenler sever, sevmeyenler sevmez ve filme karşı illa ki nötr olanlar da vardır ama bunlardan hangisi olursanız olun 1996 yılında çıkan The Craft filmi (Büyücüler Kulübü) bir süredir kült filmler arasında sayılıyor. Benim de 90’lardan en sevdiğim hatta her yıl en az bir kere izlediğim filmlerden biri. Hem cadıdır, büyüdür gibi konulara merak sardığım döneme denk gelmişti hem de o dönemin sevdiğimiz, popüler oyuncularının rol aldığı bir filmdi – bknz. Neve Campbell ve Skeet Ulrich mesela.

The Craft filmi yeniden çekiliyor gibi haberler duymuştum. Duyduğumda da eski filmin yeni versiyonunu çekecekler sanmıştım. Hikâyede çok fazla benzerlikler olsa da tam yeniden çekim değil, biraz “geleneği devam ettirme” tarzında olmuş aslında. İsmi de zaten buna uygun şekilde The Craft Legacy, yani The Craft mirası diyebiliriz. Ama dediğim gibi filmi ezbere bilen bir izleyici olarak ben onca yıldır çok sevdiğim cadılar Sarah, Nancy, Bonnie ve Rochelle’in böyle bir legacy (yani miras) bırakmış olabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Tanıtım filmini izlediğimde zaten bir sinirim bozulmuştu ama dayanamayıp merakıma yenik düşerek filmi izledim tabii. İzlemesem daha iyi olurdu bence.

the craft filmi orijinal cadılar
Orijinal filmin cadıları; canlarım <3

Yeni The Craft filmi orijinal hissine bari sadık kalsaydı

Aradaki en büyük fark şu: orijinal The Craft filmi karakterlerinin cadılıktır, büyüdür gibi konulara yönelmeleri için izleyicin kabul edebileceği, inanabileceği ve anlaşılır bulacağı nedenleri vardı: Sarah bile bu güçlere doğuştan sahip olmasına rağmen diğer kızlarla tanıştığında hem yeni taşındığı bir yerde arkadaş edinmiş olmanın mutluluğuyla hem de sürekli oraya buraya taşınan, annesini kaybetmiş kız durumunun getirdiği depresyondan kurtulmak için sarılıyor onlara. Nancy, hem fakir hem de babasız büyümüş bir kız. Bonnie’nin vücudunda doktorların çare bulamadığı yaralar var ve kendini sürekli çirkin hissediyor, etrafındaki insanlar da zaten ona öyle hissettiriyor. E Rochelle zaten o kadar beyaz insan arasında zenci bir kız olmanın zorluklarını çekiyor. Hepsi de bütün bu dertlerinden kurtulmak ve bir şeyleri değiştirebilme umuduyla cadılığa sarıyor.

the craft legacy filmi poster
Yeni filmin cadıları; sevmedim!

The Craft Legacy, yani yeni The Craft filmi, işte bu hisleri hiç geçiremiyor karşıya. Kızların mantıklı bir derdi yok, karakterleri adam gibi anlayamıyoruz bile ve onlara baktığımızda “bu herhangi biri olabilirdi” hissine kapılıyoruz; önceki filmdeki gibi “en çok bunu sevdim” ya da “keşke bunun gibi olsaydım” ya da “ay, bu kıza sarılabilsem keşke” gibi hisler uyandıran karakterler değiller kesinlikle. Bu da benim için inanılmaz üzücü oldu tabii. Ana karakterlerden Lily annesiyle yeni taşındığı yerde, okulun ilk günü saçma sapan bir nedenden millete rezil oluyor ve David Duchovny’nin oynadığı (ki normalde bayılırım kendisine), kendisiyle ilgili biraz tuhaf bir şeylerin döndüğünü daha en baştan hissettiğiniz bir üvey babası var. Ama durumu o da kurtaramıyor ne yazık ki.

Hiç “büyülü” bir şeyler oluyormuş hissini vermedi bana yeni The Craft filmi. Orijinalini bilmesem bile sevmezdim, ondan eminim, çünkü ne konular ne de karakterlerle bir bağ kurabiliyorsunuz ve bir yerden sonra artık “e tamam, büyü yapabiliyorlar; ne yani?” derken buluyorsunuz kendinizi. Yine tabii ki izleyip izlememek sizin bileceğiniz iş. Ben boşuna bununla zaman kaybetmeyin derim ama ne olur ne olmaz diye de tanıtım filmini aşağı bırakıyorum.

İki önemli not daha:

  • İlk filmin ikonik cümlelerinden biri “We are the weirdos, mister.” Aynı cümleyi yeni The Craft filmi de kullanmış ama o kadar alakasız, anlamsız bir yerde kullanılmış ki inanın ona da çok gıcık oldum!
  • İlk filmin soundtrack’i çok çok daha iyi; yenisindeki müzikler aklımda bile kalmadı, şu an onu fark ettim.

Daha fazla film/tv yorumu için buraya tıklayabilirsiniz; özellikle kitaplardan uyarlanan filmler var.