Menu
Kitap Yorumu

The Secret Life of Stories

“Engellilik,” pek çok çeşit ve büyüklülükte olabiliyor: fiziksel, duygusal, zihinsel… Akademik Michael Berube, The Secret Life of Stories (hikayelerin gizli hayatı) isimli kitabında zihinsel engelin ne olduğunu anlamamızın anlatıları, hikayeleri algılamamıza nasıl yardımcı olacağını inceliyor. Benim gördüğüm kadarıyla insanlar çoğunlukla bilgisiz ve umursamaz. Bu nedenle zihinsel engellilerin “normal” insanların anladığı pek çok şeyi anlamayacağını düşünüyorlar. Bu, tamamen ilgisizlik ve umursamazlıktan kapıldıkları bir düşünce tabii. Berube, kendi deneyimlerinin yanı sıra araştırmalarından ve başkalarından öğrendiklerinden de yola çıkarak bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlıyor.

secret life of stories

Down sendromlu bir çocuğu olan Berube, zihinsel engelli bir çocuğun farklı türde (Harry Potter’dan Faulkner’a) edebi eserleri nasıl yorumladığını gözlemleme fırsatını yakalamış. Çocuğu, ona bunları kimse öğretmeden, tamamen babasının akşam kendisine okuduğu hikayelerden yola çıkarak bir hikayenin giriş, gelişme ve sonuçtan oluşması gerektiğini biliyor mesela. Hatta çocuk, kelimeleri yan yana koymanın hikaye anlatmak olmadığını, hikayelerde “bir şeyler olması gerektiğini” bile kendi kendine öğrenmiş…

Okuduğum kitaplar hakkında diğer okurlarla konuşmak hoşuma gidiyor. Onların söz konusu kitabı nasıl yorumladıklarını dinlemekten hoşlanıyorum ve hep görüyorum ki ilgimizi çeken ayrıntılar birbirinden farklı ayrıntılar oluyor. Bu sohbetler sırasında pek çok şey öğreniyorum, okuduklarıma daha farklı bakış açılarından yaklaşabileceğimi fark ediyorum mesela. The Secret Life of Stories de bu bağlamda yeni bir pencere açtı benim için. Ve de kitapların, hikayelerin herkese iyi geleceğini yeniden hatırlattı. Ve tabii ki bir insan sırf engelli diye edebiyatın büyülü dünyasından mahrum kalmak zorunda olmamalı.

]]>