Menu
Film/TV

The Unicorn Dizisi: Böyle adam mı var dünyada ya?

the unicorn dizisi zimlicious kitap blogu yorum

Hep diyorum beni bu romantik komediler mahvediyor diye. The Unicorn dizisi ise her ne kadar Komedi, Drama, Aile başlıkları altında kategorilenmiş olsa da romantik komedilerin en üzen yanını doğrular nitelikte: gerçek hayatta böyle erkekler yok! The Unicorn dizisi de yine gerçek olmayan bir erkek karakteri gözümüze gözümüze sokarak umut vermeye çalışıyor gibi ama 1) artık yemezler; 2) bunu yaparken insanı iyi hissettiriyor.

SPOILER YOK; BAHSETTİKLERİM DİZİNİN TANITIMLARINDA YAZIYOR. Devam…

Bahsedilen “unicorn,” Wade Felton isimli, orta yaşlı bir adam. 12 ve 14 yaşlarında iki kız babası. Eşini kaybettikten bir yıl sonra tanışıyoruz kendisiyle: tek başına çocuk büyütmeye hazır olmadığı, bocaladığı çok belli. Ancak çok şanslı ki kendisine yardım edecek, hayatını yoluna koymasına yardımcı olacak efsane bir arkadaş grubu var. Karısına aşık, ailesini önemseyen, bir de dizinin ilerleyen bölümlerinde de göreceğiniz şekilde kimseyi kırmak istemeyen, iyi bir adam Wade. İşte bu yüzden bir unicorn aslında ve romantik komedilerin bizi neden mahvettiğinin de kanıtı aynı zamanda…

the unicorn dizisi oyuncular
Wade ve efsane arkadaş grubu

The Unicorn dizisi, iyi hissetmek için birebir

Unicorn takıntımı bilenler tahmin etmişlerdir diye düşünüyorum; The Unicorn dizisi, tamamen ismi nedeniyle üstüne tıklayıp, ilk bölümünü izlediğim bir dizi oldu. ABD’de CBS kanalında, ülkemizde ise Digiturk’te (en azından ben oradan izledim) yayınlanan dizinin ben bu yazıyı yazarken henüz anca yedi bölümü yayınlanmış durumda. Tabii ki oturup hepsini peş peşe izlemiş buldum kendimi. Uzun süredir kitap olsun, film olsun, dizi olsun yeni şeylere kafayı vermekte zorlandığımdan bu durum hoşuma gitti; “aferin kız” dedim kendi kendime.

The Unicorn dizisi, tam bir CBS sitcom’u; onu söyleyeyim. Onlar hangileriydi diye soranlar için örnek vermem gerekirse The Big Bang Theory, 2 Broke Girls, Mike and Molly’yi söyleyebilirim.  E bu saydıklarımın hepsi severek izlediğim dizilerdi; o yüzden havası benzer olan The Unicorn dizisi için de “izleyin!” dememe şaşmamak gerek, değil mi? İnanıyorum ki Wade’in yakın arkadaş grubuna da hayran kalacaksınız. Hatta en yakın arkadaşlarından birini Rob Corddry canlandırıyor ve her ne kadar kendisini genellikle yan karakter rollerinde görsek de her seferinde o kadar iyi iş çıkarıyor ki açıkçası adama baktıkça bile gülesim geliyor benim artık. Onun işini canlandıran Michaela Watkins de aynı insanın farklı cinsiyette olanı gibi zaten ve ikisinin bir araya gelmesi efsane olmuş. Şu anda favori karakterlerim onlar; bir şey olsun da bir işlere kalkışsınlar diye heyecanla bekliyorum!

the unicorn dizisi poster

Teknoloji hayatımızı olumsuz mu etkiliyor?

Son zamanlarda çekilen pek çok film ve dizi gibi The Unicorn dizisi de günümüzdeki elektronik cihaz ve internet kullanımına da pek çok gönderme yapıyor. Sanırım en çok bu kısımları sevdim ve onlara güldüm izlerken. Farklı jenerasyonların teknoloji ve internet kullanımı oldukça gerçek mesela. Diğer yandan “online dating” konusuna da epey bir yer vermişler. Bunlar da izleyene insanların kendileriyle mutlu olmama sebebiyle internette genelde kendilerini farklı göstermeye çalıştıklarını, teknolojiyle birlikte eskiden bilinen yöntemlerin bugün geçersiz olduğunu, her şeyin daha motomot ve duygusuz hale geldiğini düşündürüyor. The Unicorn dizisi belli bir yaş grubuna hitap ediyor gibi görünse de aslen herkese hitap eden bir dizi olmuş bence. Mesela, gençlerin sosyal medya vesilesiyle popülerleşmeye çalışmasındaki tehlikeleri de komedi yoluyla da olsa bir şekilde ortaya koyuyor.

Ben şahsen hem işim hem de ilgi alanlarımla alakalı olması sebebiyle internetin ne tür bir dipsiz kuyu olduğu konusuna çok kitleniyorum ve kafa yoruyorum. The Unicorn dizisi izleyicilerinin çoğu bu bahsettiklerime takılmamıştır diye düşünüyorum; bu, onları eleştiriyorum gibi anlaşılmasın. Bu konuyla ilgili o kadar hayatın içinden örnekler var ki dizide, bilinçaltları “ay, evet ya; böyle hakikaten” deyip geçiyordur yüksek ihtimalle.

Buyrun, dizinin tanıtımını buradan izleyin:

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.