Menu
Kitap Yorumu

Tom Hanks kitap yazmış: Uncommon Type

tom hanks kitap yorum zimlicious kitap blogu

Tom Hanks kitap yazarsa…

Şöyle bir his oluşuyor insanda Uncommon Type’ı okurken: Tom Hanks, şimdiye kadar hayat verdiği karakterleri, içinde bulunduğu filmlerin hikâyelerini araştırırken, kafasında kısa hikâyeler de oluşturmuş. Çoğu, gerek okuduğum kitaplar, izlediğim filmler itibariyle daha önceden de bildiğim hikâyeler gibi gelse de bazılarının etkileyici olduğunu da itiraf etmem lazım. Bunlardan bir tanesi “Christmas Eve 1953” (Noel Arifesi 1953) başlıklı hikâyeydi. Mutlu aile hikâyesi gibi başlıyor önce… Yaşça daha büyük olan erkek kardeş, küçük kızkardeşi hala Noel Baba’ya inandığı için ona yönelik hazırlık yapıyor. Anne ve baba da tatlı bir telaş için Noel’e hazırlık için… Aralarındaki sevgi ve bağlılık da apaçık ortada. Ne zamanki baba, savaşta omuz omuza savaştığı eski bir arkadaşını arıyor, işte o zaman böyle durumların insanları nasıl etkilediğini, oralardan mutlu aileler kurmaya nasıl geldiklerini görmeye başlıyoruz.

Kitaptaki diğer hikâyelerinde de II. Dünya Savaşı’nın etkileri, savaşın getirdiklerine, psikolojisine göndermeler var. Bunun, oynadığı filmlerin yanı sıra yaşından dolayı da böyle olduğuna inanıyorum; bu gibi durumları dinleyerek büyüyen insanların hayatında bunların önemli bir yer tutması şaşırılacak bir şey değil sonuçta.

Tom Hanks kitap yazarken daktilo yerine bilgisayarı tercih etmiş olsa da inanın ki Uncommon Type’ın içindeki tüm hikâyeler adeta daktiloyla yazılmış gibi. Tam nasıl açıklayabilirim, bilmiyorum ama öyle bir his veriyorlar insana okurken. Bazıları içimi baydı, bazıları içimi titretti, bazıları da kahkahalarla güldü. Demem şudur ki, Tom Hanks kitap yazarsa alıp okumaya değiyormuş!

NOT: Pek çok kişi Audiobook’u Tom Hanks kendisi okuduğu için bu kitabın dinlenmesini tavsiye ediyor. Elime geçirebilirsem gece yatarken dinlerim valla.

*Uncommon Type ile Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018‘in 15’inci maddesini tamamlamış bulunuyorum.