Menu
Kişisel Vıdıvıdılar

Üç Kuruşluk Opera

üç kuruşluk opera

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), ENKA Vakfı sponsorluğunda Avrupa’nın en önemli tiyatro topluluklarından Berliner Ensemle’ın sahnelediği, Bertolt Brecht’in Üç Kuruşluk Opera adlı oyunuydu. Üç Kuruşluk Opera‘nın yönetmenliğini ise Tom Waits, Susan Sontag, William Burroughs ve Lou Reed gibi efsane isimlerle sanatsal işbirlikleri yapan Robert Wilson üstleniyordu!

Almancanın kulakta bıraktığı tını normalde favorim değildir ama bir dil bir grup şarkıya bu kadar mı iyi gider! Hikayenin özeti ise şöyle: “Jonathan Peachum dilenci malzemeleri satarak köşeyi dönmüştür, “yoksulların en yoksulları”yla tutunduğu işi iyiye gitmektedir. Fakat daha sonra kızı Polly’nin gizlice bir dilenci çetesinin başı olan Sustalı Mack’le evlendiğini öğrenir. Peachum çılgına döner. Tek çare Mack’i asmaktır. Polly’nin uyarılarına rağmen çiçeği burnunda kocası kentten ayrılmaz, üstüne üstlük Turnbridge’in fahişelerini ziyaret eder. Fahişelerden biri olan Jenny onu polise ihbar eder. Mack’in asılması kaçınılmaz görünmektedir; ta ki Kraliçe’nin elçisi at üstünde belirene ve Mack’in salıverilerek asilzade ilan edileceğini duyurana dek.”

20. yüzyılın en önemli Alman şairi, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni, Berliner Ensemble’ın ve Epik Tiyatro’nun kurucusu Bertolt Brecht’in, İngiliz yazar John Gay’in ilk sahnelendiği 1728’de çok ses getiren oyunu Dilenciler Operası’ndan 20. yüzyılın iklimine uyarladığı Üç Kuruşluk Opera, güncelliğini her dönemde korumuş, tiyatro ve tasarımı şaşırtıcı bir biçimde buluşturan müzikli bir gösteri. Brecht’in tiyatro tarihinde çok önemli bir yere sahip eseri Üç Kuruşluk Opera, maceralarla dolu bir antikahramanlar dünyası aracılığıyla sadece geçmişe ışık tutmakla kalmıyor, bugünün dünyasına ait çok somut gerçekleri işleyerek, günümüzü farklı bir bakış açısıyla yorumlamaya da imkân tanıyor. Gösteri, ahlak değerlerini irdeleyip savaşın korkunçluğunu sergilerken, müzikal açıdan zengin ve esprili biçiminden de kesinlikle ödün vermiyor. Üç Kuruşluk Opera, sahnede kendine ait bir estetik oluşturan ve eserleriyle seyirciyi farklı dünyalarla buluşturan Robert Wilson yönetmenliğinde, çağdaş Alman tiyatrosunun en önemli topluluklarından Berliner Ensemble tarafından sahnelenecek. Wilson’un tüm işleri gibi, bu çalışması da dansı, hareketi, ışığı, metni, tasarımı birbiri içine geçiren bir bütün oluşturur. Oyunun popüler kültürün bir parçası haline gelmiş, oyun boyunca değerli bir orkestra tarafından canlı olarak çalınan müzikleri ise önemli Alman besteci Kurt Weil’a ait.

Hem ciddi hem şamatacı, hem sarkastik hem duygu dolu şiirsel bir metin olan Üç Kuruşluk Opera, izleyicisini bir yandan eğlendirip güldürürken öte yandan parodik yapısı ve ironik içeriğiyle düşündürüyor. Müzikleriyle de seyirciyi sürekli uyanık tutan, onu her an eğlendiren müzikal bir şölene dönüşüyor. Mükemmel oyuncuları, kusursuz müzik ve zengin kostüm kullanımı ile Üç Kuruşluk Opera İstanbul seyircisinin unutulmazları arasına yerleşecek.

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.