Menu
Kitap Yorumu

Un Lun Dun

unlundun

Londra’daki bir çocuk bahçesinde başlıyor Un Lun Dun. Dört kız, bir tilkiyi seyrediyor. Tilki hiç kormuyor bunlardan, hatta kızlar hayvana yaklaştıkça kaçmak yerine öylece durup bakıyor onlara. Son birkaç haftadır Zanna’nın başına böyle şeyler sık sık gelir olmuş ve en iyi arkadaşı Deeba da bunlara şahit. Tuhaf bir durum daha var: sokakta yürürken tanımadığı insanlar Zanna’ya ‘Şuvazi’ diyip duruyor. Bir gün Fransızca dersinde birdenbire anlıyor Zanna bunun ne demek olduğunu: Şuvazi = Seçilmiş olan.

[gallery size="full-width" ids="3322,3323,3324"]

Asıl macera, Zanna ve Deeba aralık bir kapıyı bulduklarında başlıyor. Bu kapıdan geçerek Un Lun Dun’a varıyorlar. Un Lun Dun, Londra’nın aynadaki yansıması gibi bir yer. Londra’dakilerin attığı her şey, mesela çöpe attığınızda çöpçülerin götürdüğünü sandığınız bilgisayarların toplandığı bir yer. Bunların yanı sıra pek çok çılgın karakter de var Un Lun Dun’da. Mesela, kızların peşinde gezinen, mızmızlayan bir süt kutusu. Olayın en önemli yanı da şu, Un Lun Dun’un kurtuluşu Zanna’da yatıyor.

Lewis Carroll’un Alice’ini ve Roald Dahl’ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın hislerini taşıyan Un Lun Dun’da Mieville pek çok çocuk kitabı yazarı gibi kitabını çocuklara yönelik hayat dersleriyle doldurmaya çalışmamış. Çocukların her zaman masum, sevgi dolu olmadıklarını da unutmamış. Un Lun Dun, çocukları özgüvenli, herkese güvenmeyen ve iyi sır tutan bireyler olmaya yönlendiriyor daha çok. Bunun yanı sıra çevreye duyarlı olmanın ve kendi politik inançları doğrultusunda insanları manipüle etmeye çalışan söz sahiplerini sorgulamanın önemini ortaya koyuyor.

moil-houses

O kadar farklı olaylar dönüyor ki kitapta nasıl özetleyeceğimi bile bilemedim açıkçası. Beni en çok etkileyen Mieville’in dili oldu. Öyle güzel kelime oyunları yapmış ki (ki burada çevirmen Ceren Ünlü’ye de şapka çıkarıyorum çünkü çok ama çok başarılı bir iş çıkarmış) “ah be, bunu keşke ben de düşünebilsem!” derken buluyorsunuz kendinizi. Yukarıda da bahsettiğim gibi, çocuklara tipik dersler vermek yerine “seçilmiş olan” diye bir şeyin olmadığını, kahramanların cesur olarak, sevdiklerini korumaya karar vererek kahraman olabileceklerini gösteren bir kitap Un Lun Dun. Mieville’in dünyasına bu “seçilmemiş olan” Deeba da, mızmızlayan süt kutusu da olabilir.

★★★★★

]]>