Menu
Kitap Yorumu

Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin…

18873172

Junot Diaz ne kadar komik bir adammış, ne kadar güzel cümleler kurarmış yahu! Her zaman yeni yazarlar keşfetmeye meraklı bir okur olaraktan, Diaz’ın kitabını da fuarda indirimde görünce yazarın kim olduğunu, kitabın nasıl bir şey olduğunu bilmeden, arkasını bile okumadan aldım. Üzerinden epey zaman geçti tabii ama tam da böyle eğlenceli, zekice yazılmış bir kitaba ihtiyacım varken öyle iyi geldi ki!

Ve işte Onu Böyle Kaybedersin, Yuann isimli, hovarda bir erkeğin kaybettiği kadınlara dair hikayelerin yer aldığı bir kitap. Yuann’ın salaklığına çok güldüm. Sonra, bu salaklıkların sonunda nasıl üzüldüğünü görünce ben de onunla birlikte üzüldüm. Kadınlara karşı nasıl davrandığına sinirlendiğim de çok oldu, “keşke şimdi burada olsa da iki tokatlasam gerizekalıyı!” dedim kendi kendime… Junot Diaz

Aşkı Gabriel Garcia Marquez’e göre tanımlayan bir insan olaraktan kadınların çoğunlukla yine kadınların yazdığı aşk hikayelerini okumaları bana değişik geliyor. E okunur tabii, evet, ama “erkekler de aşktan bahsetmiyor mu yahu?” deyip, karşı cinsten yazarların işlerini araştıranı pek görmedim. (Bana Ahmat Altan diyerek gelmeyin lütfen!) Kadınlar, kadınları anlıyor tabii. İstedikleri, hissettikleri, tepkileri, düşünceleri benzerlikler gösteriyor illa ki. Belki de bu yüzden kadın yazarlara tutunuyorlar. Ancak bence biraz da, özellikle aşkı kovalayanların erkeklerin bakış açılarını da incemeleri lazım. En azından Yuann gibi birine denk gelirseniz anında tabanları yağlayıp kaçabilmeniz için bile değer.

]]>