Menu
Kitap Yorumu

Veba – Albert Camus

Yabancı‘yı (L’etranger) lisede ilk okuduğum günden beri özel bir yeri var bende Albert Camus’nün… Normalde bir müzisyeni çok severim demek için yaptığı her şeyi baştan sonra dinlersiniz ya, yazarlar için de genelde bütün eserlerini okuduktan sonra karar verirsiniz… Ama Camus’yü sırf Yabancı‘yı yazdığı için bile çok ama çok sevmiştim çünkü kitaptan inanılmaz etkilenmiştim (ki tek etkilenen de ben değilim; The Cure’un ‘Killing an Arab‘ şarkısı da Yabancı‘dan esinlenmiş mesela). Lafı çok uzattım sanırım; asıl diyeceğim şuydu: Veba‘yı da okuduktan sonra çok daha fazla sevdim Camus’yü.

albert_camus_veba

Veba, felaket tellalı rolünü üstlenen anlatıcının hastalığın kenti kaplamasını anlatışı… Söz konusu yer 2. Dünya Savaşı Fransa’sı… Dümdüz okuyup da altlarda anlam aramayan okurlar için Fransa’ya Veba‘nın yayılış hikayesi bu kitap. Ancak altyazıları da okuyan bir okursanız göreceksiniz ki Fransa aslında dünyada herhangi bir yeri, Veba‘yla karşı karşıya kalan insanlar herhangi bir grup insanı temsil ediyor. Bence Camus’nün gücü de aslında burada yatıyor: insanların içine inip, aslında pek de farklı olmadığımızı gösteriyor ve kitabın ne zaman yazıldığını da tabii göz önünde bulundurunca tarihin neden kendini tekrar ettiğini anlıyorsunuz: çünkü istekleriyle, hırslarıyla, bencillikleriyle insan denilen yaratık hiç ama hiç değişmiyor.

Veba, usta bir kalemin elinden çıkan, insanların zorluklar karşısında hangi kılıklara büründüğünü kanlı canlı gösteren bir kitap.

the-famous-pose-of-albert-camus1

Tanıtım Yazısı:

Camus adı çoğu okur için Yabancı romanıyla özdeşleşir. Ancak yazarın en önemli yapıtı aslında “Veba”dır. Keskin bir gözlem gücünün desteklediği arı bir bilinçle Veba, yalnızca çağımızın değil, tüm insanlık tarihinin ortak bir sorununa değinir: Felaketin yazgıya dönüşmesi. Camus’nün hiçbir yapıtında böyle acı bir yazgı, böylesine şiirsel bir dille ele alınmamıştır. “Veba”, insanın ve ışığın şiiridir. Bu şiirde renkler alabildiğine koyu, ancak yazarın sesi o denli umut doludur. Beklenmedik bir boyuta ulaşan veba salgını tüm Oranlıları ilkin umutsuzluğa boğar, ardından Doktor Rieux, Tarron ve Grand’ın gösterdikleri dayanışma örneği, başta yetkililer olmak üzere herkese bir güç ve umut kaynağı olur.

Buradan satın alın; Veba – Albert Camus Bu kitapla ne içilir: Portakal suyu Bu kitapla ne dinlenir: Earta Kitt – C’est Si Bon ★★★★
Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.
]]>