Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

[Video] Ajanda Kullanımı | 2022 Planlama Sistemi

Yazı yazmayı öğrendiğimden beri günlük tutuyorum. Ajanda kullanımı ise tabii ki hayatıma daha sonra girdi. Özellikle üniversitede hangi gün, hangi saatte, nerede olmam gerektiğini, hangi ders için hangi tarihte ne yapmam gerektiğini, vs. takip etmek, tüm bunları yaparken kişisel ihtiyaçlarımı da tamamen unutmamak için ajandalardan faydalanmaya başladım. Sizi bilmem ama ben oldum olası yazarak öğrenebilen bir tip oldum. Dijital tarafta işim için Outlook Takvimi, yan işlerim ve Zimlicious işlerim gibi şeyler için Notion uygulamasından sıklıkla faydalansam da ana başlıkları elle yazdığım zaman hem kafam daha rahat oluyor hem de hatırlamam. İçeriği tam hatırlamasam bile “oraya bir şey yazmıştım ben” kısmını hatırlıyorum.

Her fırsatta bahsettiğim gibi Aralık ayından bu yana Hobonichi Mega Weeks haftalık ajandamla adeta aşk yaşıyorum. (Tahtalara vurun!) Ajanda kullanımı konusunda bu kadar obsesif bir insan olarak yıllardır pek çok çeşidini denedim ve bu yıl için uzun araştırmalar ve değerlendirmeler sonucu bunda karar kılmıştım ve doğru kararı verdiğimi gördükçe de inanılmaz seviniyorum! 2022 planlama sistemimin temelini oluşturuyor kendisi. Hayalim, her şeyi içine yazdığım, her planı tek bir yerde topladığım ajandamın bu olmasıydı ama…

ajanda kullanımı planlama zimliciousblogtube

Ajanda kullanımı zaman geçtikçe değişime uğrayabilir

Bir “ama” var tabii burada. Yine çok dağılmıyorum; dağıldıkça, her şeyi çok fazla parçaya böldükçe “kaçırdığım bir şey var mı acaba?” diye strese giriyorum ve anksiyetem tutuyor açıkçası. Ancak Hobonichi’nin arkasındaki not sayfalarının yıl boyunca her şeye yetmeyeceğini fark ettim. Aklıma gelen her şeyi pat pat not alan bir tip olduğumdan bari Zimlicious içerikleriyle alakalı ayrı bir defterim olsun dedim ve ona da meşhur Bullet Journal formatını uygun gördüm.

Ajanda kullanımı içeriklerine internette şöyle bir göz atarsanız en janjanlı, çizimli-sanatlı olanların Bullet Journal başlığı altında düzenlenenler olduğunu göreceksiniz. Yapabilenler, yapmak isteyenler için bu güzel bir şey tabii ama bunları yapmanız şart değil; Bullet Journal’ın asıl olayı o değil çünkü. Amacı, takip etmek istediğiniz şeyleri rahatça takip edebilmeniz ve geri dönüp baktığınızda iyileştirmeniz gereken noktaları görebilmenizi sağlamak. Ben de kendi günlüğüm içinde kesme, yapıştırma, sticklerlar, washi’ler, damgalarla süslemeler yapmayı sevsem de (ki bir çeşit terapi olarak kullanıyorum bu süreci de) bu defteri tamamen “rahatça takip” ve “toparlama” amaçlarıyla kullanacağım için çok da fazla tasarım, vs. kasmadım açıkçası.

Ve ve ve ajanda kullanımı konusundan bağımsız olarak günlük tutma alışkanlığım da hız kesmeden devam ediyor çünkü ruhuma çok ama çok iyi geliyor. Şu anda günlük tutmak için kullandığım defterim bu ay sonunda bitecek ve yeni bir deftere geçeceğim. Bu defterle de ayrı bir seviyede aşk yaşadığımdan bittiğine çok üzülüyorum; sonuçta üç aydır da beraberiz yani, alıştık birbirimize. Ama yeni başlangıçlar da hep heyecanlı oluyor, o da işin ayrı bir boyutu.

Siz de göz atmak, değerlendirmek isterseniz videoda boy gösteren defterler sahneye çıkış sırasıyla şöyle:

Daha fazlası için Kalem-Kağıt-El Yazısı bölümünü inceleyebilirsiniz.