Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

[Video] Başlangıç seviyesi dolma kalemler

Başlangıç seviyesi dolma kalemler ile ilgili olarak “Yeni başlayacak olanlar için hangi dolma kalemi önerirsiniz?” sorusu en çok aldığım sorulardan biri. Madem böyle bir yola düştük, cevabımı videolaştırmamak olmazdı tabii. Piyasada çok fazla çeşit var; ben her alanda olduğu gibi bu alanda da kendi deneyimlediklerim ve beğendiklerime göre öneride bulunuyorum. Bu videoda yer verdiklerim kartuş takarak kolayca kullanmaya başlayabileceğiniz, rahatça yazabileceğiniz ve kolaylıkla temizleyebileceğiniz kalemler. Ve tabii hepsini Türkiye’deki kırtasiyelerde bulabilirsiniz; yurt dışından sipariş etmek isterseniz de o size kalmış.

Başlangıç seviyesi dolma kalemler

Videoda önerdiğim kalemler benim birebir kullandığım, deneyimlediğim ve sevdiğim kalemler. Onu da özellikle belirtmek istedim. Kullanımları kolay, hepsini dilerseniz kartuş, dilerseniz konvertör ile şişeden mürekkep çekerek kullanabilirsiniz. Temizlenmeleri de kolay; ılık suyla yıkarken aynı işlemi tekrar tekrar çok fazla kez yapmanızı gerektirmiyorlar. Benim deneyimim bu yönde en azından. Onun dışında boyut olarak da farklı kalemlere yer vermeye çalıştım. Kimisi daha uzun, kimisi daha kısa, bazılarının gövdesi daha inceyken diğerlerininki daha kalın. Özellikle Pelik Twist de mesela hem sağlak hem de solakların çok rahat kullandığı bir kalem olarak biliniyor.

Bahsettiğim kalemler şöyle:

  • Platinum Preppy
  • Platinum Prefounte
  • Platinum Plaisir
  • Kaweco Sport
  • Kaweco Perkeo
  • Pelikan Twist
  • Lamy Safari

Başta da belirttiğim gibi tüm bu kalem modellerini Türkiye’deki kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Daha fazlası için YouTube kanalıma ve Kalem-Kağıt-El Yazısı etiketine göz atabilirsiniz.