Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

[Video] Günlük Tutmak : Nasıl başlarım? Ne yazarım?

Günlük tutmak kendimi bildim bileli yaptığım bir şey. Kurşun kalemle, okul defterlerine yazılmış günlüklerim de var. Ailemden ya da arkadaşlarımdan hediye gelip de içini yazıyla doldurduğum daha şık, özel defterlerim de. Bir zamanlar ailemle sinemaya gittiğimde bir değil, iki kutu patlamış yememe aşırı heyecanlanmışım, başka zamanlar yeni okula başlarken giyeceğim Mary Jane ayakkabılara. Öyle zamanlar var ki bir adı olduğunu bile bilmeyecek yaştayken mesela ilk panik atağımı tasvir etmişim. İlk aşkımdan, ilk kalp kırıklığından, ilk yediğim kazıktan dem vurmuşum. Hep güzel olan (mütevazı olamayacağım) ama tipi de zamanla değişen yazımın arasına sinema biletleri, çiklet ambalajları, kartpostallar, mektuplar yapıştırmış, sokalamışım. Yani bugünkü “junk journal”cılar görse dipleri düşer ama o zamanlar böyle şeyler yoktu tabii!

Günlük tutmak da kitap okumak gibi hayatımdan kesinlikle ve kesinlikle çıkarmadığım bir şey. İçimdekileri kağıda dökmek bana eskiden beri gerçekten iyi geliyor. Bu konuda tıbbi kanıt istiyorsanız günlük tutmanın ruh sağlığına iyi geldiğine dair bilimsel çalışmalar da var; Google’a bir iki anahtar kelime yazdığınız zaman patır patır döküldüklerini göreceksiniz. Bizim kültürümüzde de mesela “suya anlatmak” diye bir şey var. Benim bildiğim kadarıyla düşündüğüm zaman fark ettim ki günlük tutmak da suya anlatmak gibi bir şey. Nasıl kötü rüyaların suyla akıp gittiğine inanılıyorsa, ben de içimdekileri kağıda dökmenin beni ferahlattığına inanıyorum. Yine bu inançların ortak yanı şu: olumsuz şeyleri anlattığınız zaman zararlı etkileri azalıyor; içinize atıp durursanız da kuduruyor, sinir hastası oluyorsunuz. “E şimdi sen sinir hastası değil misin ki?” dediğinizi duyar gibiyim… Düşünün bir de günlük tutmak işine girmemiş olsam ne halde olurdum!

Günlük Tutmak: Nerede başlanır, ne yazılır?

Bana gelen en sık sorulardan biri ara ara sayfalarının fotoğraflarını paylaştığım defterlerime ne yazdığım. “Ne yazıyorsun bu kadar? O sayfaları nelerle dolduruyorsun?” diye soranlarınız var. Genel cevabım şu: HER ŞEYLE! İçimden atmak, yarın bir gün dönüp bakmak isteyebileceğim, kaydetmek istediğim HER ŞEYLE! Nick Hornby’nin Ölümüne Sadakat kitabını okuyan ve başrolde gençlik aşklarımızdan (yaşıtlarım anladı beni) John Cusack’in yer aldığı aynı isimli filmini izleyenler ana karakter Rob Gordon’ı hatırlayacaklardır. Rob, plaklarını kronolojik sıraya göre diziyordu. Bu sayede o plağı hangi gün, nereden edindiğinin yanı sıra o sırada kiminle birlikte olduğu, kime aşık olduğu, kimle nerede olduğu, dünyada ne gibi haberlerin dönüyor olduğu gibi ayrıntıları da çağırabiliyordu hafızasından. O gün bugündür bu aklıma o kadar yatmış durumda ki günlük tutmak söz konusu olunca da her şey bir arada olsun, kronolojik olsun mantığıyla ilerliyorum ben – yazılarım genelde bilinç akışı şeklinde oluyor ve içlerine haliyle o an okuduğum kitap, yeni izlediğim film veya dizi, vs. gibi şeyler de karışabiliyor. E durum böyle olunca kitap günlüğü, dizi günlüğü, vs. günlüğü diye bir ayrım yapmak mantıklı gelmiyor bana; “burada bahsettiğim şey neymiş yahu?” diye dönüp farklı farklı defterler karıştıramayacağım açıkçası. Şimdi gelelim asıl konumuza…

günlük tutmak rüya günlüğü
Rüya anlamları (yersen)

Malzemeler

Videoyu izlediğinizde bu kısma güleceksiniz yüksek ihtimalle (ki hazırlarken ben de kıkırdadım kendi kendime) ama yalan değil: günlük tutmak söz konusu olduğunda ihtiyacınız olan şeyler bir defter ve bir kalem. Beni takip ediyorsanız az çok fark etmişsinizdir, kırtasiye apayrı bir takıntı ve hastalık. Defterin, kalemin, mürekkebin, ataşın, kalemtraşın, vs. vs. binbir türü var ve eğer böyle şeylere ilgiliyseniz kendinizi tutamayıp kurcalar, zamanla en sevdiklerinizi keşfedersiniz zaten. E “en sevdiğin defterler” ve “en sevdiğin kalemler” gibi soruları da ayrıca yanıtlayacağımdan şimdilik defter ve kalem olayını hallettiğinizi/halledeceğinizi kabul ederek içerik kısmına geçmek istiyorum…

günlük tutmak burç yorumları
Burç yorumları (Co-Star uygulamasından)

Nasıl bir günlük olmalı?

Günlük tutmanın binbir çeşidi var! Önemli olan sizin o defteri ne amaçla kullanmak istediğiniz. Mesela:

 • Bullet Journal tutun

Gördüğüm kadarıyla “bullet journal”lar hala popülerliğini koruyor. Ben onları “günlük” değil de “ajanda” gibi gördüğümden ve zamanında denediğimde onlara o kadar emek dökmenin gereksiz olduğuna karar verdiğimden tercih etmiyorum ama “hem planlamamı yaparım, hem de bir-iki düşünce, his karalayacak yerim olur” diye yola çıkarak bullet journal ile başlayabilirsiniz. “Günlük tutmak böyle olur!” diye bir kanun yok sonuçta.

 • Genel – her şeyi yazın

Bu benim yukarıda bahsettiğim yöntemim. Birine carlamak mı geliyor içimden? Defterin içine carlıyorum. Bir şeye çok mu heyecanlandım? Deftere yazarak da anlatıyorum. O ay ne okudum, ne izledim listelerimi yine aynı defterin içinde tutuyor, kitap alıntılarını ve hatta alışveriş listemi bile (ki özel alışverişler aslında, hepsi değil) yine aynı deftere yazıyorum. İçlerini karıştırsanız “Simay’ın şusu eksik kalmış” diyemezsiniz yani, o derece.

“Ben her şeyi bir arada istemem; karışık geliyor” diyenler de olacaktır, eminim. Onun için de sağda solda gördüğüm ve hoşuma giden farklı günlük türlerini derledim mesela:

 • Art journal

Sanat günlüğü tutanlar var. Suluboya, resim, çizim, vs. yapıyorsanız hepsini tek bir günlükte toplayabilirsiniz. Yanlarına da mesela o işe neyden, kimden ilham alarak, nasıl başladığınızı ve ilerleme süreciyle ilgili bir şeyler yazarsanız şahane olur bence.

 • Book journal

Kitap günlüğünü ayrı tutan çok fazla insan da var. Okuduklarının, okumak istediklerinin, hangi kitabı hangi formatta ve ne zaman okuduklarının, günde kaç saat kitap okuduklarının listesini yapıyorlar mesela. Kitaplar hakkındaki yorumlarına ve düşüncelerine ek olarak beğendikleri alıntıları da yine aynı deftere yazıyorlar.

 • Dream journal

Gördükleri rüyalar ve bunlarla ilgili yorumlar için ayrı defter tutanlar da çok var. Eğer siz de bu konulara ilgiliyseniz mesela güne bir sayfa da olsa bir önceki gece gördüğünüz rüyayı yazarak başlayabilirsiniz. Bu, her gün günlük tutmak için bahane de olabilir ve alışkanlığınızı geliştirmenize de yardımcı olabilir.

 • Quotes journal

Kitaplardan, filmlerden, oradan buradan beğendikleri alıntıları farklı bir defterde toplayanlar da çok var. Böylece o defteri açtıkları zaman eminim aradıkları alıntıyı çat çat bulmaları çok kolay oluyordur.

günlük tutmak alıntı
Alıntı (bir Twitter kullanıcısından) ve Harry <3

Günlüğe neler yazabilirim?

İster dijital ister fiziksel olsun boş kağıtla bakışmak dünyanın en sinir bozucu hissi. Ama işte günlük tutmak için defterin başına oturursunuz, kaleminizi elinize alırsınız ve o an bir bakarsınız kafanız birdenbire boşalmış! Sanki matematik sınavına girmişsiniz gibi beyninizdeki düşünceler iş ciddiye bindi mi birden uçup gidebilir. O gün yorgun olmanız, üşenmeniz, keyfinizin pek yerinde olmaması gibi nedenler de boş kağıtla bakışmanıza neden olabilir. İşte böyle anlarda size yardımcı olması için kendi günlüklerimden yola çıkarak bazı fikirler derledim neler yazabileceğiniz konusunda.

 • O gün sizi ne mutlu etti veya üzdü? Deftere yazın.
 • Kafanıza takılan bir şey mi var son zamanlarda? Deftere yazın, hatta yazarken bir çözüm bile bulabilirsiniz.
 • Heyecanla beklediğiniz bir şey var mı? Sizi neden heyecanlandırıyor? Bu “şey” gerçekleşirse neler olacak, ne değişecek?
 • Yapılacaklar listesi
 • Kitap/film/sergi, vs. hakkındaki düşünceleriniz
 • Alıntılar
 • Günlük burç yorumunuz / kahve falı
 • Gördüğünüz rüyalar
 • Kendinize veya başkalarına mektup (gönderilmemek üzere tabii!)

Videoda bunların çoğu için örnekler de var neye benzediğini merak ediyorsanız.

Bu tür içerikleri seviyorsanız blogda yeni olan ve çoğu videolu olan Kalem-Kağıt-El Yazısı yazılarına göz atmayı da unutmayın!