Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

[Video] Journal Kurulum: Günlükler Eylül’e hazır mı?

journal kurulum eylül plan with me zimlicious blog

Sıcaklarla aram hiçbir zaman iyi olmadı. Bu nedenle sonbaharın habercisi olan Eylül ayı beni çok heyecanlandırıyor! Her ne kadar özellikle pandemi süreci sayesinde her şeyi ıncık mıncık planlamanın bir işe yaramadığını görmüş olsak da yine de planladığım şeyler ve takip ettiğim konular var. E tabii ki bunun bir kısmını da günlüğümün içinde yapıyorum. Her fırsatta dile getirdiğim gibi bullet journal kullanmıyorum: iş olsun, ilgi alanlarım olsun, gün içinde takip etmem gereken ve not aldığım çok şey var, o yüzden bir de bullet journal kurulumuyla uğraşmak istemiyorum açıkçası. Günlük işleri, notları takip etmek için hazır ajandaları tercih ediyorum. Ama tabii bu bullet journal’ın işime gelen kısımlarını her şeyi yazdığım günlüğüm için araklamadığım anlamına gelmiyor! Bu journal kurulum videomda da görebileceğiniz gibi ben de bazı aylık tracker’ları faydalı buluyorum.

Bu journal kurulum videosunda yer alan sayfalar her ay farklı (ve rastgele!) şekillerde hazırladığım “watched” yani izlediklerim, “reads” yani okuduklarım, “health” yani sağlık konularını takip ettiğim tracker’lar. Geçtiğimiz ay bir de “memories” yani anılar sayfası yapmayı denedim. Ağustos’taki pek bir şeye benzemedi ve biraz da boş kaldı ama ayın özetini tek bir sayfada görmek hoşuma gittiği için ilerleyen aylarda da böyle bir sayfaya yer vermeye karar verdim.

journal kurulum zimlicious

Journal kurulum malzeme listesi

“Bunu nereden bulabilirim?” tarzı sorular çok geldiği için kullandığım malzemeleri paylaşmaya da özen gösteriyorum. Ancak tabii ki siz de kendinize göre kendi beğendiğiniz malzemelerle çok farklı sayfalar yaratabilirsiniz. Ve unutmayın ki aslında günlük tutmak, liste yapmak, bazı konuları takip etmek için bu kadar uğraşmanıza bile gerek yok: asıl ihtiyacınız olan bir defter ve bir kalem! Ben bazı şeylerle (yani journal kurulum gibi şeylerle) her zaman olmasa da fırsatım olduğunda ıncık mıncık uğraşmayı sevenlerdenim. Yapıştırdığım bantları bile uzun uzun seviyorum mesela. Ama yine tekrarlıyorum; istemiyorsanız, üşeniyorsanız, bu yaptığım tabloları basit bir şekilde oluşturarak tracker’larınızı doldurmaya başlayabilirsiniz. Eğer bu listede görmediğiniz bir şeyler varsa sağdan soldan bulup bir yerelere tıkıştırdığım, ne olduğunu bile hatırlamadığım şeyler onlar.

DefterGalen Leather B6 Everyday Defter
Defterin üstündeki etiketStickercat
Baskılı aydinger kağıt & kedili stickerYıldırım Kırtasiye
Acrylograph kalem (başlıkları yazdığım)Archer & Olive
Ve-Ge Glue TapeAmazon Türkiye
Mühürlü & yazılı stickerlarTittle&jot
Washi bantlarGute Gouter
Beyaz Uniball Signo Broad 1.0 kalemAmazon Türkiye
Perili ve diğer stickerlarAliExpress (ıvır zıvır çok var bu sitede!)

Bazı alanlarda plansızlık da bir plan. Mesela ne izlerim, ne okurum bilmiyorum; kendimi ekstra strese sokmamak ve keyif aldığım şeylerin görev olmasının önüne geçmek adına bunları önden planlamıyorum. Bakalım bu ayın sonunda bu sayfalar nelerle dolacak! Siz hazır mısınız Eylül’e?