Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

[Video] Journal kurulumu, mürekkepli dolma kalemler, Aralık’taki hazırlıklar!

Aralık demek, bir sonraki yıla haldır haldır hazırlanmaya başlamak demek. İş söz konusu olduğunda ta Kasım ayında başladılar bize “stratejimiz nedir, planımız nedir, hangi aksiyonları almamız lazım?” gibi soruları sormaya… Anlayacağınız üzere Kasım ayı gibi Aralık da oldukça yoğun geçecek. Her ne kadar yoğun olursam olayım ayırdığım zaman azalsa da akıl sağlığımı korumak adına kitap okumaya, günlüklerimi mıncıklamaya, özetle beni rahatlatan, bana keyif veren şeyleri yapmaya mutlaka zaman ayırmaya özen gösteriyorum. Bu doğrultuda Aralık ayı journal kurulumu temam da hızlı, basit ama yine göze hitap ettiğini umduğum (beni tatmin etti en azından) şekilde gelişti.

Journal kurulumu çok değişik bir defterde yapıldı

Kasım ayı ile birlikte kağıdı şimdiye ilk kez kullandığım ve çok değişik olan The Onion Skin Journal’a geçmiştim. Sulu boyadan kalıcı markörlere kadar pek çok kalemi kabul eden bir kağıt ancak aydinger kağıdı gibi ince ve arkası görünür olduğundan her kalem, her mürekkep iyi, okunur görünmüyor. Kullanmaya başlamadan önce internette araştırdığım kadarıyla pek çok kişinin sayfanın arka tarafını kullanmadığını gördüm. 300’e yakın sayfası olsa da ben bunu yapmak istemedim şahsen; o kadar para verdim deftere, ayıptır söylemesi, yarısının boşa gitmesini istemiyorum haliyle! Denemelerin sonucu da gördüğüm kadarıyla büyülü bir şekilde her ne kadar arkası görünür olsa da mürekkep ve kalemi iyi denk getirdiğiniz zaman rahatça okunur oluyor sayfalar. Bu konuda gelen sorulara yönelik olarak da journal kurulumu sonrasında Aralık ayında bu defter kullanacağım mürekkepli dolma kalemlerimi derledim sizin için.

Bunun sonunda biraz gösterdim “bazı kalem ve mürekkepler bir tuhaf oluyor” derken ne demek istediğimi. Yakın zamanda Kasım ayı günlük turu videosu da gelecek, orada daha ayrıntılı bir şekilde görme şansınız da olacak yaptığım deneyleri. “Nedir bu onion skin journal?” diyenler de inceleme videoma göz atabilir.

Daha fazlası için de YouTube kanalıma ve Kalem-Kağıt-El Yazısı etiketine göz atabilirsiniz.