Menu
Kitap Yorumu

Writers and Lovers biraz hayal kırıklığı oldu

writers and lovers lily king zimlicious kitap blogu

Çok merak ettiğim kitaplardandı Writers and Lovers. Ben yazar Lily King ile de ilk kez tanıştım ama bundan önceki kitaplarının da seveni çok var, bu bir. İkincisi de konusu: 31 yaşındaki Casey, altı yıldır romanını yazmaya çalışıyor. Onunla tanıştığımızda annesini kaybetmiş, gırtlağına kadar borca batık, arkadaşları evlenip çocuklanırken kendisi yerinde sayıyormuş gibi hisseden ve yalnız bir kadın. Spoiler vermedim bu arada; Writers and Lovers arka kapakta yazanlar bunlar. He, orada bir de “aşk üçgeni” ifadesi kullanılmış kitabın Lovers kısmı için ama çok abartı olmuş. “Sevgiye açlık” yazsalardı beklentilerim daha farklı olabilirdi kitaptan.

Writers and Lovers kitabında “writers” kısmı tamam

Lily King, yazarlık kısmını çok iyi anlatmış; ona bir diyeceğim yok. Bazen 1000 kelimelik bir makaleyi yazmak bile bir ay sürebilir, tek bir cümlenin üstünde bile günlerce çalışmanız, revizyon üstüne revizyon yapmanız gerekebilir. O yüzden şaşırmamak lazım Casey’nin romanı üzerinde altı yıldır çalışıyor olmasına ve hala boş sayfalarla bakışıyor olmasına. Ben en çok yazı yazanların psikopatçasına gözlemlediği, sürekli takık olduğu o ayrıntılara yer verdiği kısımları sevdim. Herhangi bir yerden bir hikaye çıkabileceği, ilhamın nereden geleceği belli olmayacağı için gözlemlediğiniz her şeyi kafanızda kelimelere dökme modunda oluyorsunuz; bilen bilir. Mesela, kahvecide karşı masanızda oturan kadın ne iş yapıyordur? O an ne düşünüyordur? Kahvesini ağzına nasıl götürüyor, mendilini nasıl katlıyor, bacak bacak üstüne atmış ama sürekli bacağını titretiyor mu yoksa sabit mi oturuyor? Buna benzer şeyler var Writers and Lovers kitabında.

writers and lovers lily king kitap kapakKarakterlere gelince ise Casey’i pek sevemedim ben. 31 yaşında olmasına rağmen kendini “roman yazıyorum” meselesinin arkasına saklayıp büyümeyi ve sorumluluk almayı reddetmiş bir tip gibi geldi bana. Yas dönemleri kolay dönemler değil, bunu kabul ediyorum, ama hiçbir başka dert bulamayınca dönüp dolaşıp buna gelmesine de bir sinirlendim. Yapayalnız bir kadın olduğu için üzüldüm, evet, ama yer yer cidden sinirlendirdi de beni. Mesela, bu “aşk üçgeni” meselesi. Ben oralarda “aşk” olduğunu düşünmüyorum, kimse kusura bakmasın. Resmen yalnız kalmamak istediği ve birilerinin ona ilgi göstermesi hoşuna gittiği için deneme turu atıyor resmen iki farklı adamla. Evet, adamlar birbirlerinden tamamen farklı tipler. Evet, ikisinin de ona sunabilecekleri gelecek tamamen farklı. Tanıtım yazısında buna odaklanmışlar ama Casey geleceğini planlayabilecek kadar bile olgunlaşmış bir karakter olmadığı için Writers and Lovers kitabının bu aşk kısımları da mehhhhhhhhhhhhhhh dedirtti bana açıkçası.

Bir daha Lily King okur muyum, bilmiyorum. Diğer kitaplarına da göz attım ama Writers and Lovers kendisini radarıma almam için yeterli değildi. Büyük konuşmamak lazım gerçi; yarın öbür gün çok ilgimi çeken bir şeylerle gelirse olabilir tabii. GoodReads puanlama sisteminde 3 yıldıza yuvarlayamadım, o yüzden 2 yıldız verdim. Ama aslen 2,5 yıldız çünkü Writers kısmını cidden sevdim, Lovers kısmını da cidden hiç ama hiç sevmedim. Çok mantıklı bir puanlayıcıyım, değil mi? 😊

Farklı kitaplar keşfetmek isteyenleri de buraya alalım.