Menu
Kitaptan Filme

Yaban: Wild

Wild-2014-movie-poster

Bilinmezliğin ortasında, bir kayanın tepesinde bir kadın: Cheryl Strayed. Pacific Crest Trail’in bir yerinde, acıyan ayağını incelemek için yürüyüş ayakkabısını çıkarıyor. Kan tutmuş baş parmağının tırnağını acıyla çekip çıkarırken botu kayalardan aşağı yuvarlanıyor. Onun acı, umutsuzluk, sinir dolu çığlığıyla diğer botunu da kaybettiğinin arkasından fırlattığını izleyerek giriyoruz Yaban‘ın hikayesinin içerisine… Yaban, Cheryl Strayed‘in aynı isimli, 2012 yılında yayınlanan kitabından uyarlanmış bir film. Kitap ilk çıktığında dikkatimi çektiğini hatırlıyorum. Ancak arkasını okuduğumda “amaaaan; ben biliyorum bu hikayeyi” diyerek bırakmıştım bir kenara. Filmi izleyince de farkettim ki gerçekten biliyorum ben bu hikayeyi: Ye Dua Et Sev ile Into the Wild‘dan biliyorum. Ancak olay şu ki Yaban, Into the Wild‘ın kat kat altında, Ye Dua Et Sev‘in ise kat kat üstünde etkileyici bir film. Nasıl derseniz…

wild-reese-witherspoon
  • Ye Dua Et Sev, şımarık kadının “kaybettiğim aşktan kaçayım; yazayım diye de para veriyorlar zaten oh” yolculuğu olduğunu düşünmüştüm okurken ve izlerken. Daha sonra perde arkası hakkında bir şeyler okuyunca da hakkaten böyle olduğuna karar verdim. Hikayeden de pek de etkilenmemiştim zaten; “biraz da buna zaman harcadık işte; ne yapalım” diyerek yoluma devam ettim.
  • Diğer yandan Into the Wild oldukça etkilendiğim bir hikayeydi. Kredi kartlarını, üniversite diplomasını bir kenara atıp hesabındaki tüm parayı bağışlayarak kendini doğanın bilinmezliğine bırakan, insanlardan tamamen uzaklaşan bu adamı anlayabildiğimi düşünüyorum.
  • Yaban‘daki Cheryl Strayed ise acısıyla başa çıkmayı beceremeyen, kendisine sağlıklı olmaya çalışacak kadar saygısı olmayan bir tip gibi geldi bana. Acısıyla yüz yüze gelmeyi beceremediği için uzun yürüyüş yapma lüksünü kullanıyor. Çevresindekilerden ve başına gelenlerden kaçıyor güya ama bir yandan da bağlantısını koparmak istemiyor. “Bir karar ver yahu” derken buldum kendimi sürekli.
Wild_Stills_86276

Filmin en ilginç ve izlemeye değer yanı benim için başroldeki Reese Witherspoon oldu. Böyle güzel bir kadının pislik içerisinde, bile bile fiziksel acı çekerek küfürlerle dolu bir yolculuk yapmasını beklemiyor insan. Yanında alıp götürüyor sizi; her düşüncesini, hissini gösteriyor, anlatıyor. Sırf “bırakacak mı, devam edecek mi?” diyerek bile yanından ayrılmak istemiyorsunuz.

wild

Performansın ödüle layık olup olmadığına Akademi karar verecek tabii ki ama En İyi Kadın Oyunca kategorisindeki 5 adaydan henüz 2’sini izleyebilmiş bir filmsever olarak şu anda favorimin Reese Witherspoon olduğunu söyleyebilirim.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=tn2-GSqPyl0[/embed]]]>