kitap muhabbeti

Yaz aylarında okunacak kitaplar: sizin yaz listeniz var mı?

Yaz aylarında okunacak kitaplar diye bir şey var mı? Demem şudur ki: liste yapıp, ona tamamen sadık kalabilen bir okur olamadım hiçbir zaman. Bir de “mevsimsel” okurlar var; yaz aylarında okunacak kitaplar farklı onlar için, kış aylarında okunacaklar başka. Hele böyle bir okur hiç olamadım: benim kriterim “tatilde kafam boş olur, bu kitabı kafam alır belki” şeklinde. Ancak bunun tam tersi de olabiliyor; “bu yormayan bir kitaba benziyor; rahat rahat okurum” kafası. Sizin için de ortaya karışık bir liste hazırlayayım iste. Yaz aylarında okunacak kitaplar arayanlar için 10 tane seçtim; karar sizin:

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater – Kurt Vonnegut okunacak kitaplar vonnegut

Politikayı seven, deniz kenarında kendi kendine katıla katıla gülerek rezil olmayı göze alanlara öneriyorum. Gülerken düşündürüyor da. Adam kaç sene önce yazmış kitabı ama dünya ne yazık ki hiç değişmemiş; hala ağlanacak halimize gülüyoruz.

Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell

okunacak kitaplar gökyüzü çocukları Son yıllarda okuduğum en iyi çocuk kitaplarından biri bu. Siz de iki minnoş çocukla Paris sokaklarında biraz takılmak istemez misiniz? Rundell, gerçekten de “benzersiz bir sese ve sınırsız bir hayal gücüne sahip.”

Yapraklar Evi – Mark Z. Danielewski

okunacak kitaplar yapraklar evi “Vücudum dinlensin ama beynim çalışmaya devam etsin” diyenlere önerilir. Kitap içinde kitap, hiç görülmemiş bir format, hikaye içinde hikaye, çözülmesi gerektiğini bile anlamayacağınız şifreler, az buçuk da gerilim!

Yalancılar – E. Lockhart

okunacak kitaplar yalancılar Deniz ve güneşin yanında özgürlük arayışı isteyenlere… Ama bu öyle saçımıza çiçekler takalım, Volkswagen minibüsümüzle dünyayı kurtaralım türünden bir arayış değil. “Paran mı var, derdin var” diyorum, gerisini yazara bırakıyorum. He bir de tabii paranız olunca kendinize ait bir adanız da olabiliyor!

Neredesin Bernadette? – Maria Semple

okunacak kitaplar neredesin bernadette Çatlak insanları sevenlere… Hayatımızda Bernadette gibi bir karakter olsa sık sık kalp krizine yaklaşırdık herhalde ama hiç sıkılmazdık! Format açısından da bir numaralar çekmiş yazar. Kızının Bernadette’i aramasına yardım ederken pek eğleneceksiniz.

Günlerin Köpüğü – Boris Vian

okunacak kitaplar günlerin köpüğü “Kafalar güzel olsun!” diyenlere. Daha fazla tanıtıma gerek yok bence. Mucizeler Çağı – Karen Thompson Walker okunacak kitaplar mucizeler çağı California sıcaklarını deneyimlemek isteyenlere… Ama bir yandan da tuhaf bir şeyler olacak ki sıkılmayın! Mesela, günler 24 saatten daha uzun sürecek, gündüz geceye karışacak ve arka fonda hep sıcak, hep sıcak… Naif. Süper – Erlend Loe okunacak kitaplar naif süper “Hayatı sorgulayayım ama bunu yaparken çok da yorulmayayım” diyenlere. Yazın tatlış tatlış okursunuz, kışın havalarla birlikte bunalarak düşünürsünüz! Touch – Courtney Maum okunacak kitaplar touch “Teknolojisiz yapamam” diyenlere… Ne yazık ki Türkçesi yok henüz ancak İngilizce okuyabiliyorsanız, teknolojiyi hem seviyor, hem de bir yandan sorguluyorsanız bu kitap tam size göre. Buzdolabının Üstündeki Kız – Etgar Keret okunacak kitaplar buzdolabının üstündeki kız Kısa severlere… Bu öyküler o kadar tuhaf ki ağzınız açık okuyacaksınız. Alışılmışın dışında bir macera arıyorsanız, öykü seviyorsanız tatile çıkmadan önce hemen alın derim. Yaz aylarında okunacak kitaplar listesi olan var mı? Siz bu yaz ne okuyacaksınız?]]>

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply