Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Yaz aylarında okunacak kitaplar: sizin yaz listeniz var mı?

okunacak kitaplar

Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater – Kurt Vonnegut

Politikayı seven, deniz kenarında kendi kendine katıla katıla gülerek rezil olmayı göze alanlara öneriyorum. Gülerken düşündürüyor da. Adam kaç sene önce yazmış kitabı ama dünya ne yazık ki hiç değişmemiş; hala ağlanacak halimize gülüyoruz.

Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell

Son yıllarda okuduğum en iyi çocuk kitaplarından biri bu. Siz de iki minnoş çocukla Paris sokaklarında biraz takılmak istemez misiniz? Rundell, gerçekten de “benzersiz bir sese ve sınırsız bir hayal gücüne sahip.”

Yapraklar Evi – Mark Z. Danielewski

“Vücudum dinlensin ama beynim çalışmaya devam etsin” diyenlere önerilir. Kitap içinde kitap, hiç görülmemiş bir format, hikaye içinde hikaye, çözülmesi gerektiğini bile anlamayacağınız şifreler, az buçuk da gerilim!

Yalancılar – E. Lockhart

Deniz ve güneşin yanında özgürlük arayışı isteyenlere… Ama bu öyle saçımıza çiçekler takalım, Volkswagen minibüsümüzle dünyayı kurtaralım türünden bir arayış değil. “Paran mı var, derdin var” diyorum, gerisini yazara bırakıyorum. He bir de tabii paranız olunca kendinize ait bir adanız da olabiliyor!

Neredesin Bernadette? – Maria Semple

Çatlak insanları sevenlere… Hayatımızda Bernadette gibi bir karakter olsa sık sık kalp krizine yaklaşırdık herhalde ama hiç sıkılmazdık! Format açısından da bir numaralar çekmiş yazar. Kızının Bernadette’i aramasına yardım ederken pek eğleneceksiniz.

Günlerin Köpüğü – Boris Vian

“Kafalar güzel olsun!” diyenlere. Daha fazla tanıtıma gerek yok bence.

Mucizeler Çağı – Karen Thompson Walker

California sıcaklarını deneyimlemek isteyenlere… Ama bir yandan da tuhaf bir şeyler olacak ki sıkılmayın! Mesela, günler 24 saatten daha uzun sürecek, gündüz geceye karışacak ve arka fonda hep sıcak, hep sıcak…

Naif. Süper – Erlend Loe

“Hayatı sorgulayayım ama bunu yaparken çok da yorulmayayım” diyenlere. Yazın tatlış tatlış okursunuz, kışın havalarla birlikte bunalarak düşünürsünüz!

Touch – Courtney Maum

“Teknolojisiz yapamam” diyenlere… Ne yazık ki Türkçesi yok henüz ancak İngilizce okuyabiliyorsanız, teknolojiyi hem seviyor, hem de bir yandan sorguluyorsanız bu kitap tam size göre.

Buzdolabının Üstündeki Kız – Etgar Keret

Kısa severlere… Bu öyküler o kadar tuhaf ki ağzınız açık okuyacaksınız. Alışılmışın dışında bir macera arıyorsanız, öykü seviyorsanız tatile çıkmadan önce hemen alın derim. Yaz aylarında okunacak kitaplar listesi olan var mı? Siz bu yaz ne okuyacaksınız?

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.