Menu
Kitap Yorumu

Yaz Gezgini ile Hapşu Teyze ile karavana atlamaya hazır mısınız?

yaz gezgini ile hapşu teyze zimlicious kitap blogu

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda ile Zeyno’yu kovaladıktan sonra Roza ve Hapşu Teyze ile yollara düştüm! Cidden, tam da denk geldi. Yaz Gezgini ile Hapşu Teyze kitabını bitirdiğimin ertesi günü ben de yolda buldum kendimi. Tabii onlar Hapşu Teyze’nin karavanında, doğayla iç içe, yeni yerler keşfedip, yeni insanlar tanırken ben minik bir arabada, otobanda direksiyon sallıyor, ihtiyaç molası verdiğimizde maske takmama rağmen panik atak gelmesin diye dua ediyordum ama olsun! Zeyno’yu kıskandığım gibi Roza’yı da kıskandım; ne yalan söyleyeyim. Ben de yaz aylarında teyzemle karavana atlayıp Anadolu’nun kültürel zenginliklerini keşfedebilsem keşke…

Şimdi eve dönmeye hazırdı artık. Dünyanın kendi yaşadığı yerden ibaret olmadığını öğrenmişti bu yaz. “Dünyada görülmeye değer çok fazla yer, tanışılmayı bekleyen çok fazla canlı var,” diye düşünüyordu.

yaz gezgini ile hapşu teyze kitap kapak

Hapşu Teyze ile macera dolu bir yolculuk

Yaz Gezgini ile Hapşu Teyze içinizi ısıtacak, sevimli bir hikaye olmasının yanı sıra Roza ile birlikte hayatı da sorgulatıyor okurlara. Mesela, Roza’nın ebeveynleri boşanma sürecinde olduğundan, çocukcağız tartışmaların arasında kalmasın diye okullar açılana kadar Hapşu Teyze ile kalmaya gönderiyorlar onu. Diğer yandan, Roza’nın Bay Fiskos isimli, onunla sürekli sohbet eden ve ederken de hayata dair dersler veren, konuşan bir deniz kabuğu olan bir arkadaşı var. Ben şahsen sürekli cansız objelerle sohbet eden bir insan olduğumdan bu minik ayrıntı özellikle hoşuma gitti; küçükken “sağ kolunda melek; sol kolunda şeytan var. Biri iyi bir şey yapmanı önerirken, diğeri kötü şeyler yapmanı önerir,” derlerdi. E bu da onun farklı ama daha sevimli bir versiyonu işte!

Sonra mesela “Mesela sen, ölümsüz olmak istemez miydin?” diye iyice derin konulara giren Lokman Amca çıkıyor karşılarına. E hayatın şaşırtmacaları da hiç durmuyor tabii. Hapşu Teyze, sevilmeyecek gibi bir teyze değil. Hem birlikte maceradan maceraya koşuyorlar, hem de kendisi yazılarını yazarken Roza’nın kendi başına keşfe çıkmasına da izin veriyor. Roza her ne kadar arada sınırları zorlayıp, kadıncağızın yüreğini hoplatsa da bir şekilde anlaşıyorlar valla. Hapşu Teyze cezacı bir kadın da değil; onun yerine Roza ile konuşarak anlaşmayı tercih ediyor ve tabii bu da ayrı hoşuma gitti. Bir de tabii Hapşu Teyze’nin Roza’ya kütüphanesinden kitap ödünç vermesi ve sonra bu kitaplar üzerine konuşmaları da artı puan benim gözümde!

Şahane bir teyze tespitiyle bitiriyorum yorumu:

Daha normal olamazdın tatlım… Bu benim fikrim tabii. Kendisi olmaktan kaçabileceğini sanan sayısız aptal tanıdım hayatta. Dünya böyle insanlarla dolu. Emin ol, normaller azınlıkta.

Katılanlar parmak kaldırsın!

Yaz Gezgini ile Hapşu Teyze 4, 5 ve 6’ncı sınıflara yönelik bir kitap olsa da yetişkinlerin de severek okuyacağından eminim. Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için Günışığı Kitaplığı’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.