Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Yazarlardan kokteyller : 5 ünlü yazar ve en sevdikleri

yazarlardan kokteyller zimlicious kitap blogu

19 Ekim, Uluslararası Cin Tonik günü: yani benim günüm! Cin seven yazarlar arasında canım F. Scott Fitzgerald ve Tennessee Williams gibi isimler var ama tabii ki sevdiğimiz yazarların hepsinin tercihi başka. İşte bu nedenle ilk başta düşündüğüm gibi sadece cin üzerine bir yazı yazmam mümkün olmadı. Madem öyle, yazarlardan kokteyller olsun konumuz, o sevdiğimiz yazarlar hangi içkileri seviyor bir bakalım diye düşündüm.

Yazarlardan kokteyller

Ayrımcılık yapıyor ve Fitzgerald’dan başlıyorum tabii ki…

F. Scott Fitzgerald – Gin Rickey
yazarlardan kokteyller f scott fitzgerald

Dedikodulara göre Fitzgerald nefesini kokutmadığına inanarak cin içmeye yönelmiş. En sevdiği kokteyl olan Gin Rickey cinle olduğu gibi viski veya romla da yapılabiliyormuş. Yazarlardan kokteyller için deli gibi tarif aramayı gözüm yemedi ama zamanında Gin Rickey’e bakıp, “Fitzgerald’la kadeh tokuşturabilseydik keşke!” diye düşündüğümden onun tarifini biliyorum ve sizinle de paylaşabilirim:

MalzemelerYapılışı
2 oz (60 ml) cinCini buzla dolu, genellikle votka kokteyller için kullanılan uzun bir bardağa dökün
Yarım misket limonuYarım misket limonunun suyunu sıkıp ekleyin; kabuğunu da içine atın
Club soda (yani bizim aromasız maden suyu)Bardağın geri kalanını maden suyuyla doldurun

Maden suyuyla yaptığımda bana biraz fazla acı geldiği için ben bunu maden suyu yerine normal tonikle yapıyorum. Bir de her zaman misket limonu da olmuyor (çok pahalı çünkü) ve onun yerine limon, mandalina veya portakal kullanıyorum. Benim gibi şekeri olanlar dikkatli içsin ama; onun dışında sade cin-tonik daha iyi olabilir. Çünkü Fitzgerald’ın da dediği gibi:

Önce bir içki alırsınız, sonra içkiniz bir içki alır, sonra da içki sizi alır.

Ernest Hemingway – Mojito
yazarlarden kokteyller ernest hemingway

Bira reklamlarını görenler ve çok içtiğini bilmeyenler yazarlardan kokteyller arasında Hemingway’den bir kokteyl görmeyi beklememiş olabilirler ancak yazarın favorilerinden biri mojitoymuş. Hemingway & Bailey’s Bartending Guide to Great American Writers isimli kitaba göre mojito Havana, Cuba’daki La Bodeguita del Medio isimli restoran/barda ortaya çıkmış. Hatta orada, duvarda Hemingway’in imzalı bir alıntısı bile varmış ve şöyle diyormuş:

Bodeguita del Medio’da mojitom ve Floridita’da daiquirim.*

*Floridita da Havana’daki başka bir restoran/bar.

William Faulkner – The Mint Julep
yazarlardan kokteyller william faulkner

Bilenler bilir, Amerika’nın güney bölgesiyle eşleştirilen bir içkidir viski. O nedenle yazarlardan kokteyller söz konusu olduğunda da Mississippili Faulkner’ın viskili bir kokteyli tercih etmesine şaşırmadım açıkçası. Viskinin içine bir çay kaşığı şeker, buz, biraz nane koyup metal bardakta içiyormuş. Ben kesinlikle ve kesinlikle viski içemiyorum, o nedenle ilk tepkim “ıyk” oldu. Ama viski sevenlerin tepkilerini de merak ediyorum. Faulkner da demiş ki:

Viskinin derman olmayacağı dert yok.

Jack Kerouac – Margarita
yazarlardan kokteyller jack kerouac

Kerouac’in Meksiya’yı ve kültürünü çok sevdiği iyi bilinen bir şey. Söylentiye göre de Meksika seyahatlerinde margarita içmeye ve sevmeye başlamış. O da diyor ki,

Sarhoş olmak için içmeyin. Hayatın tadını çıkarmak için için.

E doğru!

Tennessee Williams – Ramos Gin Fizz
yazarlardan kokteyller tennessee williams

Yazarlardan kokteyller listemdeki bir diğer cin sever de Tennessee Williams! Amerika’nın güney bölgesi daha çok viskiyle özdeşleştiriliyor, evet, ama orada da hala Williams anısına gin fizz içenler varmış. Yine şekerim olduğundan sık sık içemediğim bir kokteyl olsa da gin fizz inanılmaz lezzetli bir şey arkadaşlar. Şu korona saçmalığı bitse de yine Kadıköy’deki Rock ‘n Rolla’da gin fizz içsek!

Sizin favori kokteyliniz hangisi? Hangi yazarlarla kadeh tokuşturmayı hayal ediyorsunuz?

Zimlicious’tan daha fazla kitap kurdu muhabbeti için buraya tıklayabilirsiniz.