Menu
Kitap Yorumu

Yeni başlayanlar için Wicca

yeni başlayanlar için wicca

Genç Cadı Sabrina’dan Hocus Pocus’a, Aşkın Büyüsü’nden The Craft’a (Büyücüler Kulübü) bugün hala ve hala çok sevdiğim ve tekrar tekrar izlediğim pek çok film cadıları konu alıyordu. E bu cadılar ne yapar, ne yer, ne içer diye o zamanlar internette ufak bir araştırmaya yaptığınızda karşınıza çıkan terim de şu: Wicca. Wicca, online sözlükte şöyle tanımlanıyor:

Paganizmin modern türü. Özellikle İngiltere’de, 20’nci yüzyılda ortaya çıkan bir gelenek. Kökünün, Hristiyanlık öncesi dinlere dayandığına inanılmaktadır.

İtiraf edeyim, özellikle The Craft filmini izlerken oradaki kızların haline, tavrına, tarzlarına özendiğimden merak ettim ben bu işleri. Görüntü olarak çekici, özendirici olmalarının yanı sıra “GIRLPOWER” havaları, kendilerine pislik yapanlara karşı güçlerini toplayarak harekete geçmeleri aklımı almıştı. Wicca da işte insanın kendi içindeki gücü bulmasına, kendiyle ve çevresiyle iletişime geçip, uyum sağlamaya çalışmasına ve iç huzuru bulmasına yardımcı olmaya odaklanan bir inanç. Her ne kadar çoğu zaman parmakları şıklatıp, sevmediğimizi birinin alev almasına neden olmak inanılmaz çekici gelse de bununla bir alakası yok. Hatta, tam tersi, Wicca denen inanışta şiddete hiç ama hiç yer yok.

yeni başlayanlar için wicca the craft

“The Craft” filminden o zamanlar bana çok “cool” gelen bir sahne

Wicca: özentilik mi, gerçek mi?

Yazar, kendisi de Wicca olan Thea Sabin, “bu Wicca nedir, ne değildir?” sorusuyla başlayarak ayinlere, ritüellere doğru eğitici bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Okurken siz de fark edeceksiniz ki Wicca öyle “onu yapabilirsin; bu günah” tarzı bir inanç değil. Odak noktası insanın kendini ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak geliştirebilmesi. Yine göreceksiniz ki kitabın içinde yer alan örnek ayin ve ritüeller de birer tür meditasyon aslında…

Mesela, enerjinizi keşfetmenizi sağlayacak bir egzersiz var. Kendi kendinize, sessiz, sakin bir şekilde oturarak ellerinizi birbirine sürtüyor ve sonra yavaşça onları birbirinden uzaklaştırıyor, enerjinin avuç içlerinizde ve parmaklarınızda gezinişine tanık oluyorsunuz. Sonra işin içine doğal taşları sokup, sık kullandığınız elinizde taşı tutarak onun enerjisini hissedip, hissedemeyeceğinize bakıyorsunuz. Bunları çözdükten sonra da versin elini ağaçlar, çiçekler, böcekler… Doğayla bir olmak isteyenler için birebir! Ve eminim ki çok da rahatlatıcıdır (ben şahsen lanet olası yoğunluktan daha deneyemedim).

“Özentilik mi, gerçek mi?” sorusuna gelince de… Wicca gerçek, arkadaşlar. Bir çok ritüeli ve ayini kendi kendinize yapabildiğiniz gibi, isterseniz diğer Wiccalarla bir araya gelerek, ortak bir şeyler de yapabilirsiniz. Yani birden fazla insanın bir anda enerji patlaması yaşaması bayağı heyecanlı bir durum olabilir tabii, neden olmasın? Ancak son zamanlarda niyeyse sağda solda “mumlarımı yaktım, dolunayda tanrıçalarla sohbetteyim” tarzı paylaşımlar yapan insanlar görüyorum… Evet, tanrıçarla iletişime geçme, onlardan size yol göstermelerini isteme gibi şeyler var ama özünde Wicca, sizin kendi kendinize, sadece zihninizi ve bedeninizi kullanarak uygulayabileceğiniz bir şey. Öyle gideyim de tavşan kanıyla benimkini karıştırıp içeyim, evi mumlarla donatarak tanrıçalarla ateşin etrafında gıybet yapayım falan yok. Saçmalamayalım yani lütfen.

Ben şahsen bazı egzersizleri ufak ufak denemeye başladım. Belki de psikolojiktir, bilmiyorum ama öyle olması da kabulüm, rahatlatıyorlar beni bir şekilde. Bu kitabın Türkçe’ye çevrilme ihtimalinin olduğunu hiç düşünmüyorum ama adam gibi Türkçe kaynak bulursanız Wicca’ya bir şans verin derim; hiç olmazsa kendinize zaman ayırmış, biraz rahatlamış ve enerjinizi keşfetmiş olursunuz.