Menu
Genel

Yılın Ölüsü – Charlaine Harris

Tuhaf ve seksi garson kız Sookie Stackhouse’a
kapılmamanın yolu yok. Bizi de al Sookie! Bizi de! Louisiana’lı garson Sookie Stackhouse’un pek akrabası kalmamıştı. Orleans’ın vampir Kraliçesi’nin gözdesi, uzun zamandır görüşmediği vampir kuzeni Hadley ölünce de bu yüzden çok ama çok üzüldü. Hadley her şeyini Sookie’ye bırakmıştı ama bu mirası kabul etmek büyük riskleri de beraberinde getirecekti. Bazıları Sookie’nin, kuzeninin geçmişine ve sahip olduklarına burnunu sokmasını fazla istemiyordu. Sookie’yi durdurmak için ne gerekiyorsa yapacaklardı! Onlar her kimse, çok tehlikeliydiler ve bahtsız Sookie’nin hayatı yine pamuk ipliğine bağlıydı.
Yılın Ölüsü hakkında söyleyecek pek bir şey yok aslında. Sookie’nin kuzeni, vampir Hadley ölüyor ve eşyalarını toparlamak ve gerekli işleri halletmek için Sookie’nin Louisiana’ya gitmesi gerekiyor. Gidince de görüyor ki Hadley Louisiana’daki vampir kraliçenin sevgilisiymiş. Kraliçenin evleniyor olmasını da kıskanıyormuş. Ayrıca, Sookie’nin öldürdüğü, önceden Alcide’in sevgilisi olan hatunun ailesi hala Sookie’nin peşinde neler olduğunu tamamen öğrenmek umuduyla. Veeeeee Sookie’ciğimiz kaplana dönüşen Quinn abiyle işi pişirmeye çalışıyor. Ben Quinn’e bayağı sinir oldum yalnız; özellikle her cümlesini ‘babe’ diye bitirmesi beynimi çiziyor resmen.
Yılın Ölüsü’nün benim için en heyecanlı kısmı kraliçe ve ismini hatırlamadığım vampirin düğünüydü. Oldukça politik bir olay olması da şaşırtıcı olmasa da ilginçti. Ancak Sookie ablamız her zamanki gibi ortalığı karıştırmakla meşgul olduğu için ben düğün olayından pek bir şey anlamadım. Hadley’nin ev sahibi, cadı olan Amelia’yı sevdim ama. Sookie’yle birlikte Bon Temps’e gidiyor olması da heyecanlandırıyor beni cadılar yine çıkacak meydana diye. Eğlenceli cadıları göremedik daha. Görelim!
Kitabın önemli olayı Sookie’de peri kanı olduğunu öğrenmemiz. İlk başta bir ‘Vay be! Ne güzel!’ diye heyecanlanıyor insan. Ancak Sookie yine dırdır etmeye başlayınca kanına da sana da moduna geçiyorsunuz. ‘Yazık banaaa, normal erkekler düşüncelerini duyabiliyorum diye sevmiyorlar beni, vampirler de sadece kanım için beni istiyor!’ Bir sus Sookie be, bir sus.
Bill’in yaptığı adiliğe girmeyeceğim bile çünkü kendisi ilgi alanıma girmiyor. Ondan beklemeyeceğim bir işler karıştırmış gerçi ama kim takar. Sookie kendisine çok sinirli ama en azından ‘ayy başka kızla çıkıyor’ triplerinden daha mantıklı bir hareket bu seferki.
Şimdi kraliçenin Sookie’yi ayak işlerine yollayıp yollamayacağını merak ediyorum. Yollayacak bence. Ayrıca Eric niye pırt diye bir yerlerden çıkıp sonra kayboluyor ortadan? Alcide nerelerde? Jason ve Crystal n’oldu? Niye Quinn her yerde?
İleride bunların cevabını buluruz inşallah Charlaine abla.
]]>