Menu
Kitap Yorumu

Yorum: Babam Süt Peşinde

babam süt peşinde müslü yiyen çocuk

Neil Gaiman, Babam Süt Peşinde’de yine hayal dünyasına danışmış, belli. Ama ben, kendisinin süt peşine düşmesi durumunda başına aynen böyle şeylerin gelebileceğine yürekten inandım!
babam süt peşinde neil gaiman kitap kapak
Çok sevdiğim yazarlardan Neil Gaiman’ın kaleme aldığı Babam Süt Peşinde uzun zamandır okuduğum en sevimli hikayelerden biriydi. Konu çok basit aslında: iki kardeşin annesi, konferansa gittiği için onları babalarıyla bırakıyor. Sabah kahvaltıda süt kalmadığını gören baba, evde (çizimlere bakarsanız Neil yani) markete süt almaya gidiyor. İki kardeş bekliyor, bekliyor, bekliyor… Baba da yok, süt de. Babaları eve dönünce ise onu “neden bu kadar geç kaldın?” diye sorguya çekiyorlar. İşte asıl macera o zaman başlıyor…

Süt alırken, uzay gemisine rastlayan baba

Baba meğer sütü almış ama eve dönerken rastladığı uzay gemisi görünümlü cisim onu almış götürmüş. Sonra yollarda kimlerle karşılaşmamış ki… Korsanlar, vampirler, dinozorlar, patlamaya hazır bir volkan… Hatta eve varmaya çalışırken zaman yolculuğu bile yapmış! Ama şanslıymış çünkü sımsıkı tutup bırakmadığı süt her seferinde hayatını kurtarmış. Chris Riddell’ın illüstrasyonları (ne güzel bir soyadı var yalnız adamın!) da Neil’ın hikayesi kadar garip ve renkli. Hedef kitlesi olan çocuklar kadar yetişkinlerin de hoşuna gidecek bir hikaye olduğunu düşünüyorum. Baba yalan mı, doğru mu söylüyor, ona da siz karar vereceksiniz! Tudem Yayınları, Babam Süt Peşinde‘yi dilimize kazandıran yayınevi olarak kalpleri yeniden fethetmiştir.

Babam Süt Peşinde Tanıtım Yazısı

Koralin, Yıldız Tozu, Mezarlık Kitabı gibi dünya çapında büyük ilgi gören kitapların Carnegie ve Newbery Madalyalı yazarı Neil Gaiman’dan kahkahalarla okunacak sıra dışı bir süt hikâyesi! Güne iyi başlayabilmek için güzel bir kahvaltı yapmak şart kuşkusuz. Mis gibi kızarmış ekmek, biraz tereyağı, lezzetli peynirler, ev yapımı reçeller ve daha neler neler… İşte tam da böyle bir sofranın hayaliyle güne uyanan iki kardeş kahvaltı hazırlamak için buzdolabını açtıklarında büyük bir sorunla karşılaştılar. Afiyetle sofraya oturabilmeleri için önemli bir eksikleri vardı: Islak-beyaz-içecek-şey. Yani Süt!

Açlıktan karınları guruldayan çocuklarının hayal kırıklığına kayıtsız kalamayan babaları bir şişe süt almak için soluğu evlerinin köşesindeki bakkalda aldı. Fakat dakikalar dakikaları kovaladı. Beş dakikalığına evden ayrılan babaları bir türlü eve dönmek bilmedi. Ta ki, uzun süre sonra elinde bir şişe süt ve ceplerinde heyecan dolu serüvenlerle evin kapısında belirene kadar… Peki, süt almak üzere bakkala giden bir babanın eve bu kadar geç dönmesine ne gibi tuhaf olaylar sebep olmuş olabilir?

a. Çok çok uzak bir evrenden dünyamıza gelen, biraz yeşil, oldukça toparlak ve huysuz kişiler
tarafından kaçırılmak.
b. 18. yüzyıla geri dönüp Korsanlar Kraliçesi ile ölüm pazarlığına tutuşmak.
c. Kişi-Taşıyıcı-Uçan-Küre (nam-ı diğer uçan hava balonu) ile yüz elli milyon yıl geleceğe gitmek.
d. Mucit bir Stegosaurus’la zaman makinesinin sırlarını keşfetmek.
e. Hepsi ve çok çok daha fazlası…

Sırtı dikenli koca bir dinozor, rengârenk midilliler, korsanlar, uzaylılar, kötü kalpli vamfirler, çok mutsuz görünen bir yanardağ tanrısı, pirana dolu büyük bir çanak ve daha nicelerinin hikâyeye ortak olduğu baş döndürücü bir macera sizleri bekliyor! Sınır tanımaz yaratıcılığı ve güçlü kalemiyle çağdaş dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından Neil Gaiman ve göz alıcı çizimleriyle renkli bir dünyanın kapılarını aralayan ödüllü karikatürist Skottie Young’tan okurlarına zamanı unutturacak kadar eğlenceli, ballı süt tadında bir macera… Unutmayın, süt varsa, umut da vardır.
(Tanıtım Bülteninden)