Menu
Genel

Yorum: Hiç Olmamış Gibi Yapalım – Jenny Lawson

Jenny Lawson, The Bloggess blogundan tanıdığım kadarıyla biraz garip, biraz çatlak, zeki ve komik bir kadın. Uzun süredir blogunu takip ettiğim ve genelde beni güldürdüğü için kitabının çıktığını duyduğumda çok sevindim. 
Lawson, kitabında da blogunda olduğu gibi özel hayatından kesitlere, kendisini içinde bulunduğu garip olaylara yer veriyor. Ancak blogu tabii ki güncelken, kitapta çocukluğuna, gençliğine gidiyoruz. Evet, hala tuhaf olaylarla karşı karşıyayız. Evet, Jenny hep çatlakmış. Evet, gülüyorsunuz da. Ancak 318 sayfalık Jenny Lawson bana çok ama çok fazla geldi. Çok fazla diyecek bir şeyim olduğu için uzatmak da istemiyorum aslında: kitabı biraz gereksiz olmuş; blogu hala takip ettiklerim arasında. Küçük küçük dozlarda daha iyi Jenny.
Bu kitapta her şey var, aklınıza ne gelirse…
Ve ne gelmezse!
“Bu kitap şaşırtıcı bir keşifle ilgili; korkutucu biçimde insani anların -sanki hiç olmamışlar gibi yapmayı tercih ettiğimiz anların- aslında bizi bugün olduğumuz kişiye dönüştüren anlar olduklarının keşfi. Hayatımın en iyi hikâyelerini bu kitaba sakladım.”
Forbes dergisinin “kadınlara yönelik en iyi 100 internet sitesi” listesinde yer alan bloggess.com ile dünya çapında üne kavuşan çılgın, ironik, komik ve samimi blog yazarı Jenny Lawson’ın hayatından kesitler okurken “bu ne biçim hayat böyle?” diyeceksiniz. Son yılların en eğlenceli kitabı.
Üstelik -neredeyse- gerçek anılardan oluşuyor!
2011 Weblog ödüllerinde finalistlerden biri olan Jenny Lawson’ın anılarından oluşan Hiç Olmamış Gibi Yapalım, Goodreads.com’da aldığı binlerce oyla 2012’nin “en iyi mizah kitabı” seçildi.
“Lawson sizi gülmekten kırıp geçirecek, hatta bazen gülmemeniz gereken durumlar olacak, çünkü cehenneme gideceksiniz bu kahkahalar yüzünden. O yüzden siz bu kitabı okumayın, en mantıklısı bu herhalde.”
Neil Gaiman
]]>