Menu
Kitap Yorumu

Yorum: Lena Dunham, o bildiğimiz kızlardan değil!

not that kind of girlLena Dunham’ın yazıp yönettiği ve rol aldığı GIRLS dizisini, karakterlerin çoğuna sinir olmama rağmen severek izliyorum (Adam aşkına bile izleniyor tabii). Lena Dunham’ın zeki, yaratıcı ve eğlenceli bir kız olduğunu düşünüyorum. Bir kitap yazdığını duyunca da okumadan edemedim haliyle. Lena Dunham’ın oldukça başarılı bir kariyeri var. Yalnızca bu kitabı yazmak için bile 3,7 milyon dolar vermişler kıza; düşünün yani. HBO’nun yayınladığı, çok izlenen dizisini de hesaba katarsak, daha 20’lerinde büyük başarılara imza atmış bir insan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ünlü bir anne-babanın çocuğu olduğu ve varlıklı bir şekilde, diğer ünlü sanatçıların çocuklarıyla birlikte, istediğini istediği zaman elde edebilme lüksüne sahip bir şekilde büyüdüğü ve ardından da bugünkü başarılarını elde edebildiği için kendisinden nefret eden çok var. Ancak bu, Lena Dunham’in yetenekli olmadığı anlamına gelmiyor.

ct-mov-1007-lena-dunham Hep söylerim, yazıya dair herhangi bir ders aldığınızda “bildiğinizi yazın” derler hep. GIRLS dizisini izlerken de Lena’nın bildiklerini yazdığını hissediyordum; o olayları kim neresinden, nasıl uydurabilir ki?! Bildiğin Kızlardan Değil‘i okurken de kendi kendime bu düşüncemi doğrulamış oldum. Dizide her ne kadar olaylar haliyle abartılmış olsa da, bu kız bunların çoğunu yaşamış; o yüzden de bu kadar iyi anlatabiliyor. Kitapta da yine bildiklerine, yaşadıklarına yer vermiş ve okurlarla bunlardan öğrendiklerini paylaşıyor. Aynı kitabın üstünde belirttiği şey yani içerisinde olan da.

take

Bildiğin Kızlardan Değil, beş bölümden oluşuyor: 1. Aşk ve Seks, 2. Vücut, 3. Arkadaşlık, 4. İş ve 5. Büyük Resim. Benden farklı bir şekilde, farklı bir yerde, farklı bir ortamda yetişmiş olsa da bölüm başlıklardan da anlayabileceğiniz gibi hayatta bizi endişelendiren, heyecanlandıran, mutlu, mutsuz eden durumların çok farklı olmadığını gördüm. Lena Dunham’in farkı, benim kendime saklayacağım veya yalnızca çok yakın, güvendiğim arkadaşlarımla paylaşacağım şeyleri tüm dünyayla paylaşıyor olması. Bunlar rahminin yamuk olmasından yattığı çocuğun taktığını düşündüğü prezervatifi odadaki bitkinin üzerinde bulmasına, ölüm korkusu yüzünden küçük yaşta terapiste yollanmasına ve yaratıcı insanlarla çevrelenmiş olmasına rağmen kendini onlardan biri olarak görememesine kadar pek çok alana yayılıyor.

1012-bks-CROSLEY-master495_zps02d012faAşkla meşkle çok fazla haşır neşir olan bir insan olmadığımdan olabilir, benim için en ilgiyle okuduğum bölümler Vücut ve İş bölümleri oldu. Sinirden, stresten, umudunu kaybetmekten kaynaklı deli gibi yiyen tek insanın ben olmadığımı gördüm tekrardan. Diyetten diyete koşan, bir süre başaran ama sonra yine bir cinnet anında kendini böreklere, pastalara, gofretlere gömülmüş bulanın da bir kez daha yalnızca ben olmadığımı gördüm. Bunun üstüne bir de iş kısmını okuyunca poponun ve göbeğinin büyüklüğü fark etmeksizin insanın aklını ve yaratıcılığını kullanarak da bir yerlere gelebildiğini tekrar hatırladım. Obsesif-kompulsif bozukluğumun dünyanın sonunu getirmesi gerekmediğini, onu kontrol etmenin benim elimde olduğunu bir kez daha öğrendim.

1a2543abe4ff765f_Lena-Top.xxxlarge

Lena Dunham, GIRLS dizisinde canlandırdığı Hannah  Horvath karakteri gibi bencil olmakla suçlanan ünlülerden. Sapık gibi kendisini takip eden bir hayran değilim tabii ama şimdiye kadar denk geldiğim yazıları ve röportajlarında bunun tersini söylediğine rastlamadım. Bildiğin Kızlardan Değil‘de de bunun tersini iddia etmiyor. Bencillik hepimizin sinir olduğu, bize kötü olduğu öğretilen bir özellik. Ancak okurken Lena’nın seviyesinde bir bencilliğin iyi olabileceğini düşündüm açıkçası. Benim gibi hep başkalarını düşünenler değil, biraz da kendini düşünen insanlar hayatlarına istedikleri yönü vermekte, istediklerini elde etmekte ve mutlu olmakta, bunları yaparken de çevrelerindekileri de mutlu etmekte başarılı oluyorlar gibi.

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.