Menu
Kitap Yorumu

Yorum: NW – Zadie Smith

zadiesmithnw

Zadie Smith’e nedense korkarak yaklaştım hep. Sonrasında, Embassy of Cambodia‘yı indirimde bulup, alıp okuyunca kızdım kendime. “Bu kadının yazdığı her şeyi okumalıyım!” modundayım bu aralar. Spoiler yememek için araştırma kısmını da sonraya bıraktığımdan olsa gerek, kadıncağızın 4’üncü kitabıyla başlamışım işe: NW. Embassy of Cambodia‘da Smith’in gözlem yeteneğinden çok etkilenmiş, günlük olayları bakmayı düşünmeyeceğimiz açılardan ele almasına, karakterlerin iş seslerini gerçekçi bir şekilde önümüze koymasına hayran kalmıştım. NW‘da da bu vardı. Londra’nın kuzeybatısında geçen, Leah, Natalie, Felix ve Nathan olmak üzere farklı ırklardan ve geçmişlerden gelen karakterlerin hikayesi NW. Ama ondan da çok, Londra’nın, hatta Londra’nın kuzeybatı kesiminin hikayesi. Çoğu hikaye başka bir yerde geçse de pek farketmezmiş gibi gelir ya hani? NW için geçerli değil bu çünkü şehir hikayenin kalbinde yatıyor.

a-traps-smith2

NW‘da modern şehir yaşamını, modern bir şehirde yaşamanın getirilerini, karmaşayı, baskıları bulacaksınız. Nereden geldiğinizi, bunun hayatınızı nasıl şekillendirdiğini, nereye gittiğinizi, nasıl gideceğinizi, yönünüzün doğru olup olmadığını, nerelere gidebileceğinizi düşüneceksiniz. NW‘da mutlu sonlar yok. Hatta okuru doyuracak sonlar bile yok. Buna biraz sinirlendim, itiraf ediyorum. Ama üzerinde düşününce gördüm kü bu şekilde kitap daha bir gerçek oluyor çünkü hayattaki sonlar da aynı böyle değil mi zaten?

Şimdi sırada uzun süredir orijinalini aradığım ve sonunda bulduğum İnci Gibi Dişler var. NW‘dan sonra daha bir sevdim Zadie Smith’i, bakalım şimdi neler olacak… Merak edenler varsa bu arada kitabın Türkçesi, İnci Gibi Dişler‘i de dilimize kazandıran Everest Yayınları‘ndan çıkmış.

]]>