Menu
Kitap Yorumu

Temiz Bir Veda – İnternet dost mu düşman mı?

Facebook Çağında Çocuk Büyütmek kitabının sonrasına, internetin ve sosyal medyanın insan hayatına kattığı artıları ve eksileri bu kadar derin düşündüğüm bir zamana denk gelmesindendir sanırım oldukça etkilendim Temiz Bir Veda kitabından. Ben de internette çok zaman geçiren, hatta internet bağlantısı olmadığı zaman tir tir titreyen bir insanım ama Temiz Bir Veda‘nın ana karakteri ve anlatıcısı Leila iyice ama iyice abartmış artık olayı. Kitabı bana kim, nerede, ne zaman tavsiye etmişti, hatırlamıyorum. Hatta Kayıp Kız‘a benzetildiğini görünce az kalsın okumaktan vazgeçecektim ama internet odaklı olması, gençlere hitap eden bir kitap olması merakımı iyice kabarttı. Leila, annesini kaybettikten sonra parasını bile internet üzerinden çalışarak kazanmaya başlayan genç bir kız. World of War Craft oynamadığı zamanlarda hepimizin gençliğimizde yaptığı gibi forumlarda takılıyor. Yaptığı yorumlarla Red Pill isimli forumun sahibi Adrian’ın dikkatini çekmeyi başaran Leila adamın kendisine verdiği tuhaf görevi kabul ediyor: hayatını intihar ederek sonlandırmaya karar vermiş olan Tess’in internet üzerindeki varlığını sürdürmek.

Şunu baştan itiraf edeyim, Temiz Bir Veda kitabının ortalarından biraz fazlasına kadar çok fazla sıkıldığım yerler oldu. Anlatıcı Leila olduğundan, hikaye onun kafasına takılan kısımlara, önemli olduğunu düşündüğü anlara göre şekilleniyor. Ancak ne kadar sıkılırsam sıkılayım, biri bana böyle bir görev verseydi kabul eder miydim, etmez miydim diye düşünürken buldum kendimi. Durumu hem anlıyorum, hem anlamıyorum hala… Kafam karışık yani.

temiz bir veda kitap kapak

Adrian, insanların kendi bedenleri üzerinde hakka sahip olduğunu, onunla ne isterlerse yapma özgürlükleri olduğunu düşünen bir adam. Leila gibi tipleri bularak intihara karar verenlere “yardımcı olmalarını” sağlıyor. Kendi canlarını almayı seçen kişilerin sevdiklerine nasıl büyük bir acı yaşattığını birebir yaşamış biri olsam da böyle zor bir kararı almalarının illa ki bir nedeni vardır diye düşünüyor, kararlarına saygı duyuyorum. Ancak anlamadığım kısım ölümlerinden sonra hiç tanımadıkları bir insanın onlara verdikleri bilgileri kullanarak online varlıklarını sürdürmesini istemeleri…

Düşünsenize, yakın arkadaşınız başka bir ülkeye taşındı sanıyorsunuz. Her gün e-mailleşip, Facebook’tan mesajlaşıp iletişim kurduğunuzu zannediyorsunuz. Halbuki o çoktan canını almış ve karşınızda onun karakteri, ilgi alanları, vs. hakkında kısıtlı bilgiye sahip bir yabancı var. Bu, kelimelerle anlatılmayacak kadar sinir bozucu bir durum değildir de nedir?

Bir de hayatta “normal” sayılacak pek bir şey yaşamamış olan Leila’nın kendini Tess’in artık sahip olmadığı yaşama kaptırması, adeta o olmak istemesi de var işin içinde. Hem de öyle bir kaptırıyor ki kendini Tess’in eskiden birlikte olduğu adam onunla iletişime geçip de Tess’le ilgili boşlukları kendine göre doldurduğunda adamın ilgisinin artmasını gördüğünde Connor’ın aslında Tess’e değil, kendisine aşık olduğuna inanacak, bunu da gidip Connor’ın yüzüne çatır çatır söyleyecek kadar.

Facebook Çağında Çocuk Büyütmek sonrasında Temiz Bir Veda internetin ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha, oldukça sinir bozucu bir şekilde hatırlattı bana.