Kitap Yorumu

Yorum: We Have Always Lived in the Castle – Shirley Jackson

we_have_always_lived_in_the_castle_coverShirley Jackson’ın ismini duyalı çok olduğunu hatırlıyorum. Ancak kimden ve nereden duyduğum hakkında pek bir fikrim yok. Yüksek ihtmalle Neil Gaiman veya Stephen King hakkında bir şeyler okurken görmüş olabilirim çünkü Shirley Jackson, bu tür yazarların ilham aldığı isimler arasında yer alıyor. Keşke bu kadar beklemeseymişim işlerini okumak için ama zararın neresinden dönsek kar, değil mi?

We Have Always Lived in the Castle’da (Her Zaman Bu Şatoda Yaşadık) Mary Katherine Blackwood, ablası Constance Blackwood ve amcası Julian Blackwood ile kitabın isminde yer alan, “Blackwood House” adıyla anılan şatoda yaşıyor. Blackwood ailesi, yaşadıkları yerin zengin ailelerinden. Ancak ailenin büyük kısmı, yani saydığım üç karakter dışındaki aile fertleri öldüğünde Mary Katherine, Constance ve Julian zamanlarını çoğunlukla evde geçirir oluyorlar. Gerçekleşen olaylar nedeniyle (kitabın sonlarına doğru neler olduğunu gördüğümüz için spoiler vermemeye çalışıyorum) yaşadıkları yerdeki halk onlara karşı tepkili; Blackwood’lara hem sinir oluyor, hem de onlardan biraz tırsıyorlar.

[gallery link="file" ids="924,925,926,927,928,929,930" orderby="rand"]

Constance ve Julian evden hiç çıkmıyor. Julian, zaten aklı gidip gelen bir adam; bütün gününü aile fertlerinin başına neler geldiğini araştırarak geçiriyor. Constance, yemek yapmak, temizlik gibi işlerden sorumlu. Bunun dışında bir de çeşitli meyve, sebze ve diğer bitkiler yetiştirdiği bahçesiye ilgileniyor. Haftanın belirli bir gününde evden çıkan tek kişi olan Mary Katherine ise yalnızca alışveriş amaçlı iniyor kasabaya. Oradayken de çok fazla kişiyle muhatap olmamaya, arkasından söylediklerini duymamaya odaklanıyor.

Biraz önce de belirttiğim gibi olaylar kitabın sonlarına doğru aydınlığa çıktığı için hikayenin plotunu spoiler vermeden anlatmak çok zor. Neden bu kadar beğendiğimi anlatmak da zorlaşıyor haliyle. Okumak isteyenlerinize gereğinden fazlasını vermeden şu şekilde özetleyebilirim sanırım; kitabın akış hızı, havası ve tonu aynı bu şarkı gibi:

]]>

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply