Menu
Kitap Yorumu

Yorum: Yaşlı Adamın Savaşı – John Scalzi

yasli-adamin-savasi-kapak

“Hey Götoş” dedim. İbare olarak ‘Hey Götoş’ seçtiniz. Lütfen onaylamak için tekrar söyleyiniz. Söyledim. Sonra benden etkisizleştirmek için bir ibare seçmemi istedi. Ben de (tabii ki) ‘Git başımdan Götoş,” dedim. Götoş’un bundan böyle kendisinden birinci tekil şahıs olarak bahsetmesini ister misiniz? “Kesinlikle,” dedim. Ben Götoş’um. “Elbette öylesin.” Komutlarınızı veya sorularınızı bekliyorum.

Sırf bu konuşmanın bile koşup kitabı hemen almanız için yeterli olması lazım bence ama ben yine de anlatayım…

İnsanlar uzun yıllardır hayalini kurdukları şeyi başarmışlar: yıldızlara gidiyorlar, gezegen gezegen geziyorlar… Ancak John Scalzi’nin yarattığı dünyadaki uzaylı arkadaşlarımız pek de dost canlısı değiller. Bu, benim için beklenmedik bir şey değil. Beni şaşırtan kısım, 70 yaş ve üzeri insanların askere yazılması. Ta ki Koloni Savunma Güçleri’nin (KSG) gitmeleri gereken üssüne varıp, savaş için hazırlanmaya başlayana kadar “ne yapacaklar bu ihtiyarlar ölür hemen yahu!” diye düşünmekten kendimi alamadım. John Scalzi

E savaştalar sonuçta, hem de insan eti yemeyi çok seven uzaylılara karşı, ve tabii ölenler oluyor ama bunun ihtiyar olmalarıyla uzaktan yakından alakası yok. “Nası yani?” diyorsanız bir zahmet kendiniz okuyup, orasını kendiniz keşfedeceksiniz. Bol aksiyonlu, bol heyecanlı ve en önemlisi okuru sıklıkla yüksek sesle güldürecek kadar komik bir kitap Yaşlı Adamın Savaşı.

Benim en çok ilgimi çeken kısım ise hayatta kaybedecek hiç bir şeyi olmadığını düşünen insanların kurdukları yeni dostluklarla, önlerine koydukları hedeflerle, tehlikenin yanında iyi de zaman geçirmeleri sayesinde hayata yeniden tutunmaları ve kendilerini yeniden keşfetmeleri oldu. Bilim kurgu sevenler zaten severler diye düşünüyorum ama sevmeyenler de “bilim kurgu mu ıyk” deyip geçmesinler, bir denesinler derim.

 ]]>