Menu
Film/TV / Kitaptan Filme

Younger dizi: yaşınız 40’ken birdenbire 26 olursa?

Bu yazıyı ilk kez 5 Ekim 2018’de yayınlamışım. Younger dizi aklıma geçtiğimiz günlerde çok yakın bir arkadaşımın “yeni sezon bölümleri çıktı; izledin mi?” demesiyle geldi ve iyi ki de geldi! Şu aralar iyi hissettirecek bir şeyler arayanlara şiddetle tavsiye edilir; ben şahsen oturup en baştan tekrar izledim. Diğer Kitaptan Filme yazılarımı da buradan inceleyebilirsiniz.

younger dizi yedinci sezon

Younger dizi: yaşlandıkça görünmez mi oluyoruz?

İlk başta “bu kadını mı 26 diye yutuyorlar ya?” diye tepki veriyorsunuz; vermeseniz tuhaf olur zaten. Seyircisi bile bunu yutmuyorken, Younger dizi karakterlerine yutturmaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Ancak seyirci olarak siz de “inanıyormuş gibi yapayım; bakalım neler olacak” diye izlemeye devam ediyorsunuz çünkü hem Liza ve yan karakterler kalbinizi kazanıyor, hem de Younger dizi gerçekten eğlenceli. İlk başlarında, Liza’nın aralarına karışmaya çalıştığı Y kuşağı ve kendi yaş grubu arasındaki farklar stereotipik bir şekilde ortaya koyuluyor. Bir yandan gülerek, “hadi canım!” derken, bir yandan da (yaşınıza göre tabii) duruma hak verirken bulacaksınız kendinizi. Younger dizi, pek çok yorumda yayıncılık dünyasının ‘Gossip Girl’ü olarak tanımlanmış. Benzer yanları var, ancak bu benzerliklerin her iki dizinin de New York’un göbeğinde geçmesinden, Brooklyn-Manhattan farkının ortaya koyulmasından, vs. kaynaklandığını düşünüyorum; onun dışında bence pek bir alakası yok. Gossip Girl daha dramatik, güya herkesin yaşamak istediği hayatları anlatan bir diziydi. Younger dizi de yaşamak isteyeceğimiz hayatları anlatırken (Liza’nın ve özellikle birlikte çalıştığı Kelsey’nin işini yapıyor olmayı o kadar isterdim ki!), Gossip Girl’den çok daha mütevazı ve gerçeğe yakın. Nasıl derseniz…

  • Bir sır saklamak çok ama çok zor bir şey; hayat sizi yalan söylemeye mecbur bıraksa da kendinizi kötü hissediyor ancak hayatınızın mahvolması riskine karşı da yalanı sürdürmek durumunda kalabiliyorsunuz (hiç başıma gelmedi; umarım gelmez de!)
  • Benden 8-10 yaş küçük olan pek çok kişinin (Ocak’ta 35 olacağım) “gencim diye beni önemsemiyorlar” diye hayıflandıklarını duyuyorum. Her yaşın kendine göre zorluğu var; yaşınız büyüdükçe de hayat kolaylaşmıyor yani.
  • Arkadaşlıklar, dürüstlük ve paylaşılan anlar, zorluklar üzerine kuruluyor. Younger dizi de bu konuda da yaşın önemi olmadığını ortaya koyuyor.

Tüm bunlara ek olarak, her romantik komediden bekleyeceğiniz gibi Younger dizi de aşk üçgenlerine, beşgenlerine, kafa karışıklıklarına ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan, tüm kitap kurtlarının hikâyenin yayınevinde geçmesine bayılacağından eminim. Empirical, güya George R.R. Martin’in yayınevi ve ara ara güya kendisi olan bir tip de beliriyor. Hatta Liza, Joyce Carol Oates’i Y kuşağına pazarlamak için bir kampanya oluşturmak durumunda da kalıyor. Kısacası, kitapları seviyorsanız, kafa boşaltacak, sizi rahatlatacak ve güldürecek bir dizi arıyorsanız Younger dizi şiddetle tavsiye edilir. NOT: Younger dizi, Pamela Redmond Satran’ın aynı isimli kitabından uyarlanmış. Ben bunu 4’üncü sezonda falan fark ettim. Hem diziyi izleyen, hem de kitabı okuyan pek çok kişi dizinin daha iyi olduğu yorumunu yapmış; okunacaklar listem bu kadar kabarıkken ben kitabı es geçeceğim açıkçası. İlk sezonun tanıtımını da buradan izleyebilirsiniz: