Menu
Kitap Yorumu

Yorum: İnci Gibi Dişler – Zadie Smith

White-Teeth-book-cover

“Bu aralar Zadie Smith’e sardım” açıklamasını yapmama gerek var mı? The Embassy of Cambodia ile başlayan yolculuğum NW Londra ile devam etti. İnci Gibi Dişler sonrasında ise “seviyorum ulan bu kadını!” diyebiliyorum rahat rahat. Yazı dersi almış olanlar bilirler… Hocalar hep “write what you know,” yani “bildiğiniz şeyler hakkında yazın” derler. Çoğu zaman sinir ederdi bu beni çünkü çok sıkıcı şeyler biliyorum gibi geliyor bana hep. Halbuki Zadie Smith bildiğini, tanıdığını öyle güzel yazmış ki…

Zadie Smith’in annesi 1969 yılında Londra’ya göç etmiş olan Jamaikalı bir kadın. Babası ise İngiliz. Farklı ırk ve kültürlerin birleştiği bir aileden gelmenin kolay olmayacağını düşünüyorum. Ama iyi olmuş aslında çünkü Zadie Smith’in bu şahane eserleri ortaya çıkarmasına yol açmış içerisinde büyüdüğü ortam. Diğer kitaplarında olduğu gibi İnci Gibi Dişler‘de de farklı geçmişlerden, ırklardan, dinlerden, kültürlerden gelen insanlarla karşılaşıyoruz. Ve onlar öyle ya da böyle şekilde bir araya geliyor. Bu zaten heyecanlı değilmiş gibi bir de farklı jenerasyonların hayatlarına tanık oluyoruz.

Bazı göndermeleri anlamadığıma eminim çünkü İngilere’deki hayatın işleyişine, kitapta sözü geçen toplulukların çoğuna aşina değilim. Ancak her karakterin yaşadıkları, düşünceleri, kararsızlıkları ve kararları çok gerçekçi bir şekilde sunuluyor okura. Bu tarz konuların ele alındığı çoğu romanın tersine, Zadie Smith genellemelerden uzak durarak karakterlere birey olarak odaklanıyor. Karakterler, içinde bulundukları ülkeyi, şehri, etraflarındaki insanları değiştiremiyorlar tabii ama bunlara adapte olma, bunlarla başa çıkma süreçlerini sayfaları hızlı hızlı çevirerek okuyorsunuz.

]]>